Inbjudan till ÖSK Fotbolls årsmöten

Måndagen den 13 mars går ÖSK:s årsmöten av stapeln. Årsmötena kommer att hållas i Restaurang Tillsammans på Rudbecksgatan 52C. Först ut är bolagsstämman för ÖSK Elitfotboll AB följt av ÖSK Fotbolls föreningsstämma.

ÖSK Fotboll ser fram emot att välkomna aktieägare och medlemmar till årets årsmöten. Först ut är bolagsstämman för ÖSK Elitfotboll AB (publ). Till bolagsstämman kallas alla aktieägare i ÖSK Elitfotboll, och det är också de som har rösträtt på stämman. Medlemmar i ÖSK Fotboll är också varmt välkomna att närvara på bolagsstämman, de har dock inte rösträtt. Efter bolagsstämman är det dags för föreningens årsstämma. Här har alla föreningens medlemmar rösträtt. På föreningsstämman genomförs de flesta större val, bland annat är det här man utser styrelse för både föreningen och bolaget.

Mellan de båda stämmorna så kommer det hållas intervjuer och vara frågestund med flera ÖSK-profiler.

Fullständiga kallelser och handlingar hittar ni här.

Har du ännu inte tecknat ditt medlemskap för 2023? Klicka här för att bli medlem. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Information om ÖSK:s årsmöten
Datum: Måndag 13 mars
Plats: Restaurang Tillsammans på Rudbecksgatan 52C
17.30 – 17.55 Dörrarna öppnas och medlemmar och aktieägare registrerar sig
18.00 Bolagsstämman för ÖSK Elitfotboll AB startar
18.30 Frågestund och mingel med ÖSK-profiler
19.00 Föreningsstämman för Örebro SK Fotbollsklubb startar

Varmt välkomna hälsar styrelsen i Örebro SK Fotbollsklubb.

© ÖSK Elitfotboll AB Stolthet, hjärta och passion sedan 1908