Adam Bark och Mohammed Youla provtränar med herrlaget

Foto: MSUN / Mikael Sundberg

På måndag den 5 december drar herrlaget igång den gemensamma träningen igen. Under perioden fram till jul kommer även två provspelare att finnas på plats. Det är Mohammed Youla och den tidigare ÖSK-spelaren Adam Bark.

Herrlaget tränar från den 5:e december till och med 21:a december då man går på ett uppehåll igen över jul och nyår. Under den perioden har huvudtränare Christian Järdler valt att bjuda in två Mohammed Youla och Adam Bark för provspel.

21-årige Mohammed Youla är fostrad i BK Forward och debuterade i klubbens A-lag 2020. Han lämnade sedan för spel i GAIS och gick därefter till Al-Tai i Saudiarabien.

Adam Bark spelade i ÖSK:s herrlag säsongen 2019 då han lyfts upp från klubbens akademi. Han noterades under säsongen 2019 för en allsvensk match och lämnade sedan för Motala AIF. Under sina tre säsonger i MAIF har Bark spelat 82 seriematcher och gjort 30 mål.

© ÖSK Elitfotboll AB Stolthet, hjärta och passion sedan 1908