Tack för allt, Simon Åström!

Simon Åström har gjort sin sista arbetsdag som vd och klubbchef för ÖSK Fotboll. Efter närmare åtta år i klubbens tjänst är det dags för nya utmaningar. Simon har under dagen blivit invald som ordförande i Svensk Elitfotboll och tackar nu för sig.

– Jag är stolt över att jag i nästan åtta år har fått jobba för världens bästa Sportklubb. Det har varit år som innehållit såväl stora framgångar som tuffa motgångar. Oavsett läge känner jag att vi stått där tillsammans. Fantastiska kollegor, dedikerade supportrar, engagerade medlemmar och drivande och lojala företagspartners. Vår förenings allra största tillgång är alla engagerade människor i och runt klubben. Ni har gjort att jag brunnit för mitt jobb från första stund fram till idag. De relationer vi skapat under de här åren kommer jag bära med mig för alltid. Till er alla – ett STORT tack för allt!

Simon Åström

© ÖSK Elitfotboll AB Stolthet, hjärta och passion sedan 1908