Eila Wennerholm återvänder till ÖSK

Foto: Retouched Reality / Daniel Lubner

Vi kan idag stolt presentera det första nyförvävet till damlaget inför säsongen 2022. Försvararen Eila Wennerholm kommer senast från KIF Örebro, där hon varit en del av klubbens F19-lag, men tillhörde ÖSK Söder så sent som 2020. Välkommen tillbaka Eila!

– Det känns jättebra att skriva på för ÖSK. En klubb som jag har trivts väldigt bra i tidigare. Jag tror på klubbens målsättning och ser fram emot att få vara en del av den här resan. Det känns som att ÖSK har något riktigt bra på gång och jag tror att vi kan ta oss upp i seriesystemet snabbt, säger Eila.

– Rekryteringen av Eila är en viktig del i vår fortsatta utveckling av damverksamheten. Hon är en av de starkaste unga spelarna i Örebro och vi ser stor potential i henne, säger Axel Kjäll, Fotbollschef i ÖSK Fotboll.

Kom ihåg att med vårt nya årskort i din hand går du in på både damernas och herrarnas hemmamatcher säsongen 2022. Köp ditt årskort här. Öppnas i nytt fönster.

© ÖSK Elitfotboll AB Stolthet, hjärta och passion sedan 1908