ÖSK och Alexander Axén går skilda vägar efter säsongen

När Alexander Axén kom till ÖSK inför säsongen 2013 var klubbens mål att direkt ta sig upp från Superettan och åter etablera sig i Allsvenskan. Det har Axén och hans team levererat på, och när Axéns avtal fem år senare löper ut står det klart att ÖSK och tränaren går skilda vägar efter denna säsong.

När ÖSK åkte ur Allsvenskan 2012 satte man ett mål att direkt gå upp från Superettan och återigen etablera sig som ett stabilt allsvenskt lag. Axén jobbade under ett och ett halvt år som spelarutvecklare i PO Ljungs team, innan Axén tog över rollen som huvudtränare för klubben sommaren 2014. Efter den här säsongen går Axéns avtal med ÖSK ut och idag
presenterade de gemensamt att det inte blir någon förlängning mellan de båda
efter den här säsongen.

­– Axén är en fantastisk tränare och fantastisk människa. Han har levererat på de mål som sattes upp när han började och han har varit med och utvecklat vår fotbollsverksamhet på ett mycket bra sätt. Dessutom bidrar han med energi till hela organisationen och han är ju skaplig på att synas och höras och bära ut ÖSK:s varumärke på bred front i Sverige,
säger ÖSK:s vd Simon Åström.

ÖSK har under året genomfört en utvärderingsprocess och kartläggning för att titta på hur man ska skapa bästa möjliga förutsättningar att fortsätta utvecklas i riktning med klubbens vision som är att på sikt etablera sig på den övre halvan av tabellen och vara med och slåss om medaljer och Europaplatser.

– Vi är väldigt nöjda med det team vi haft i klubben de senaste åren. Samtidigt har det varit viktigt för oss att när våra tränaravtal löper ut kartlägga vilka egenskaper och profiler som bäst stämmer överens med de mål, fokus och arbetssätt vi vill bygga på framåt. Utifrån det har vi tittat på de kandidater som vi bedömer har starka egenskaper kopplat
till den strategi klubben har. Efter en rekryteringsprocess har vi kommit fram till en slutkandidat när det gäller vem som ska leda laget från och med nästa säsong. Detaljer återstår innan det kan presenteras och vi räknar med att det sker inom ett par veckor, fortsätter Simon Åström

Alexander Axén berättar hur han resonerat:
– Jag har varit här i fem år och nått de mål som sattes upp när jag började. Nu går klubben in i en ny fas och man behöver fundera på vad som är rätt inriktning. Jag är stolt över vad jag gjort för klubben i min hemstad och nu när mitt avtal löper ut har det varit ett
naturligt läge för mig att fundera på vad jag vill göra framåt.

Samtidigt ligger störst fokus på här och nu:
–  Nu är det fullt fokus inför måndagens match mot Hammarby, och därefter förbereder vi oss inför nästa match. Vi ska göra det här till en bra höst, avslutar Axén.

© ÖSK Elitfotboll AB Stolthet, hjärta och passion sedan 1908