Styrelseförändringar i ÖSK Fotboll

Efter Årsstämmor för ÖSK Elitfotboll AB och moderföreningen ÖSK Fotboll under tisdagskvällen står det nu klart då även Örebro Spelarinvest AB haft sina överläggningar vilka styrelserepresentanter som kommer vara engagerade i ÖSK Elitfotboll AB respektive föreningen Örebro Sportklubb Fotboll.

ÖSK Elitfotboll AB

Ordinarie ledamöter - Föreningens mandat                            


 • Björn Åqvist, Ordf
 • Rose Marie Frebran
 • Kent Norström
 • Per Gawelin (tid. suppleant)
 • Ordinarie ledamöter - Örebro Spelarinvests mandat


 • Curt Gruvaeus
 • Peter Ahlstrand
 • Lars Larsen
 • Lennart Larsson (tid. suppleant)
 • Suppleanter


 • Dennis Dicksen (Föreningens mandat)
 • Lars Bolin (Föreningens mandat, ny)
 • Patrick Hjalmarsson (Örebro Spelarinvests mandat
 • Roger Andersson (Örebro Spelarinvests mandat, ny)
 • Samtidigt som vi välkomnar våra nya representanter, vill passa på att tacka våra avgående ledamöter i bolagets styrelse för det stora arbete, engagemang och energi de lagt ned under många år. Tillsammans har vi fattat många svåra och komplicerade beslut som bidragit till vår utveckling. Stort tack! Gustav Melin (Föreningen) och Jan Folke (Örebro Spelarinvest)
  Björn Åqvist Ordförande

  Örebro Sportklubb Fotboll   

  Ledamöter           


 • Rose Marie Frebran, Ordförande
 • Björn Åqvist
 • Kent Norström
 • Per Gawelin
 • Lars Bolin
 • Reine Frisk
 • Dennis Dicksen
 • Peter Westman
 • Laila Berglund
 • Åke Strid (ny)
 • Samtidigt som vi välkomnar vår nya representant i föreningens styrelse, vill vi passa på att tacka vår avgående ledamot Gustav Melin för mångårigt engagemang, särskilt som sekreterare i styrelsen, representant i bolagsstyrelsen och ledamot i fotbollsrådet. 
  Rose Marie Frebran Ordförande

  © ÖSK Elitfotboll AB Stolthet, hjärta och passion sedan 1908