Herrlaget åker på träningsläger i Spanien

Förändringar i herrarnas försäsongsschema. Den 1-8 februari åker laget på läger i Spanien, vilket gör att träningsmatchen mot VSK ställs in.
I planerandet av herrlagets försäsong undersöktes möjligheterna för laget att åka på träningsläger men på grund av ekonomiska skäl ansågs det då inte möjligt att genomföra. Nu har det med kort varsel dykt upp en sådan möjlighet som bedöms rymma inom de ekonomiska ramar som finns för den sportsliga verksamheten. Därför kommer nu herrlaget att resa till Spanien den 1 februari för en veckas träningsläger. Lägret äger rum i Albir, strax norr om Benidorm, och innefattar en träningsmatch. Mer information om matchen kommer senare.
– Det känns oerhört roligt att kunna åka på ett träningsläger. Killarna har längtat efter att få åka iväg tillsammans och nu har det dykt upp en fantastisk möjlighet. Lägret ger oss fina förutsättningar för att bygga vidare på en redan stark och intressant grupp och framför allt fina möjligheter att förbereda oss sportsligt inför den kommande säsongen, säger sportchef Enes Ahmetovic.
Detta innebär att den sedan tidigare planerade träningsmatchen hemma mot Västerås SK lördagen 1 februari har ställts in. I stället har en ny träningsmatch mot Östersunds FK hemma på Behrn Arena planerats onsdagen den 5 mars klockan 12:00.
Besked kring vad som sker med den planerade matchen hemma mot Jönköpings Södra lördagen den 8:e februari ber vi att få återkomma med så fort det är fastställt.