ÖSK söker målvaktstränare till damlaget
ÖSK Fotboll söker en målvaktstränare till ledarstaben kring klubbens damlag.
Om Örebro SK
Örebro Sportklubb bildades på Kafé National den 28 oktober 1908. Klubben har en stolt historia och vår historia kommer för alltid att vara vår historia. När idag blir historia är det vi som har skrivit den. Allt vi gör här och nu.
Vi ska bidra till att förverkliga fler och större fotbollsdrömmar i vår region men för att nå våra mål krävs hårt arbete. Ett lagarbete vi gör och kan göra tillsammans. Det vittnar vår historia om. Vi är Örebro Sportklubb. Med hjärtats varje slag.
Klubben har två representationslag, varav damlaget spelar i Elitettan under 2025.
Om rollen
I rollen som målvaktstränare är du en del av den ledarstab som arbetar runt damlaget. Du är ansvarig för planering och genomförande av träning av damlagets målvakter utifrån lagets övergripande arbetssätt. Dessutom ska du tillsammans med övrig ledarstap planera, genomföra och utvärdera träning och matcher med extra fokus på målvakterna. Tjänsten är arvoderad.
Vi ser gärna att du som söker rollen är utbildad målvaktstränare. Det är även meriterande att ha erfarenhet som målvaktstränare eller en bakgrund som målvakt.
Tillträde i början av januari när försäsongen startar.
Ansökan
Ansökningar sker via e-post till damlagets huvudtränare Dennis Gabrielsson på dennis.gabrielsson@oskfotboll.se. Intervjuer kommer att ske löpande så vänta inte med att skicka in din ansökan.
Frågor om tjänsten hänvisas till Dennis Gabrielsson på ovan angiven e-postadress.
Varmt välkommen med din ansökan!