Huvudinnehåll

Inför ÖSK U - KB Karlskoga
På lördag är det dags för träningsmatch för ÖSK U. För motståndet står KB Karlskoga.
ÖSK U möter återigen ett lag från samma serie, det vill säga division 2 norra götaland. I den senaste hemma matchen så vann ÖSK U med 2-0 mot
Finns det en tanke med att tränigsspela mot lag från samma division?
- Då träningsmatcherna gjordes upp så var det inte bestämt att vi helt skulle byta division 2 serie så matcherna gjordes upp med lag från "den andra" division 2 serien.
Sedan så blev vi överflyttade till denna serie där vi har flera lag som vi
ska spela träningsmatcher mot. Vi var dock överens med klubbarna om att det är ok att spela träningsmatcherna i alla fall då det är lång tid tills vi möts i serien.
Det är roligt att vi att få möta nya lag, och det är bra matcher mot division 2 kollegorna. Jämna tuffa fighter, precis som det ska vara, säger Håkan Juhlin.
Stabile Pontus Jakobsson finns inte med i truppen då han följt med A-laget till miniturneringen i Seinäjoki, Finland. Pontus är uttagen i startelvan till matchen som ÖSK spelar ikväll 18.00.
- Vi har till denna match en hel del spelare borta av olika anledningar (sjukdomar, lättare skador, Pontus Jakobsson med A-laget till Finland)
Så det blir ett bra test för några spelare nu som inte har spelat så mycket i div 2 tidigare, fortsätter Håkan Juhlin.
Truppen:
Jonathan Thuresson
Nils Carlson
Daniel Björnqvist
Simon Karlsson
Adam Eriksson
Gustaf Källberg
Fedja Jelecak
Muamer Sepic
Miralem Malic
Kalle Holmberg
Andreas Ståhl
Viktor Lindkvist
Kevin Larsson
Haris Karahmet
Adam Botvidsson
Anel Coralic
David Johansson
ÖSK U — KB Karlskoga
Lördag 12/2 kl. 12.00
Behrn Arena