Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

2 mars 2017

Tomer besviken över förlusten

Det var en besviken Tomer Chencinski som konstaterade att ÖSK återigen förlorat. "Det är trist att vi inte har fler poäng", sa han efter matchen.

ÖSK-keepern Tomer Chencinski fick släppa två bollar förbi sig mot Djurgården, men svarade också för några väldigt bra ingripanden.

"Jag är besviken över förlusten. Det var lite oturligt, och väldigt synd", sa han på Stadions löparbana igår kväll. "Vi var kanske lite tama när vi kom ut i andra halvlek, och sen kom utvisningen efter deras kvittering."

Chencinski var också besviken över att ha släppt in James Keenes skott.

"Det var ett bra skott, men jag var på den trots att jag halkade till lite."

Kanadensaren menade också att stämningen i laget var okej, trots den skrala poängskörden som gett ÖSK jumboplatsen i tabellen.

"Klart att det kommer att bli bättre när vi plockar mer poäng. Det är trist att vi inte har fler poäng, och det är hårt jobb som gäller. Det handlar inte om att ändra på EN sak. Vi ska framför allt hålla oss mentalt starka, så att vi kan fajtas och ge allt i nästa match."