Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

2 mars 2017

Storseger för ÖSK Ungdom

ÖSK Ungdom tog sin fjärde raka seger i division 2 när Värmdö bortabesegrades med hela 4-0. En av matchens stora förgrundsgestalter var Fedja Jelecak som gjorde 2 mål.

ÖSK Ungdom stod på söndagen för en ny riktigt bra match där hela laget förtjänar beröm. Den första halvleken var spelmässigt jämn men chansmässigt är det ÖSK som skapar det mesta och det bästa.

- Vi dominerar men får inte utdelning i början av matchen. Fedjas 1-0-mål en kvart innan paus var viktigt, säger tränaren Håkan Juhlin.

Efter paus faller Värmdö ihop som ett resultat av ÖSKs höga tempo.

- Vi springer ifrån dem, de tar slut helt enkelt, säger "Julle" med ett leende på läpparna.

- Vi gör 3 mål efter fina prestationer och det hade kunnat vara några mål till.

Extra plus till Adam Erikssons andra halvlek, Fedja Jelecaks båda mål och Adam Botvidssons

djupledslöpningar som river upp stora sår i deras backlinje. Johannes Skoglund stod också en en stark insats och gjorde 2 assist.

- Det är glädjande att vi är så stabila bakåt och inte släpper till så många målchanser.

På lördag är det dags för toppmöte på Behrn Arena då FOC Farsta kommer på besök. Passa på att stötta ÖSK Ungdom i den viktiga matchen som börjar klockan 13:00.

Värmdö - ÖSK U 0-4 (0-1)

0-1 (29) Fedja Jelecak ass. Johannes Skglund

0-2 (50) Fedja Jelecak ass. Adam Botvidsson

0-3 (68) Daniel Björnqvist ass. Anel Coralic

0-4 (87) Anel Coralic ass. Johannes Skoglund