Huvudinnehåll

Statistik efter 2 omgångar med ÖSK ögon
Bara ÖSK, MFF och HIF är obesegrade efter två omgångar och har full pott med sex poäng.
MFF toppar med 7-3 i målskillnad och verkar vara grymt starka offensivt. ÖSK och HIF har startat stabilt med två 1-0 segrar. En klok tränare sa att det räcker att vinna alla matcher med bara 1-0 för att bli mästare. Nu tror väl ingen på att ÖSK ska mäkta med att vinna ytterligare 28 matcher med 1-0, eller hur?
ÖSK har startat bra med en mycket bra defensiv och Alvbåge är en av tre målvakter som hållit nollan så här långt. Det är min och många andras förhoppning att de 10 dagars långa träningsuppehållet ska göra att lagspelet trimmas in ordentligt. Många nya spelare och andra som inte har nått toppformen visar på att det finns en stor potential i truppen och offensiven måste förbättras. Nordin Gerzic har utlovat att hans form kommer vara på topp efter uppehållet .
Vi har tre tuffa matcher inom en vecka, Gefle på måndag 18 april hemma och Häcken borta på skärtorsdag. På annandag påsk kommer HIF på besök och ingen glömmer den härliga segern med 3-0 förra året, med årets bästa lagspel med ett rörligt och snabbt passningsspel samt vassa avslutningar som gav bra utdelning. Vi längtar efter en upprepning av drömspelet som verkligen kan frälsa hemmapubliken på Behrn Arena. Jag är optimist och tror på minst 6 poäng på de tre matcherna. Vad trir du?
Det finns tre lag som är poänglösa efter två omgångar och det är toppfavoriten IFK Göteborg (1-4), Mjällby (0-4) och Trelleborg (2-8). Mjällby är det enda laget som inte har gjort något eget mål.
Skytteligan toppas av I Bangura, D Larsson, R Makondele, A Mehmeti och A Santos på 2mål var.
Assistligan toppas av hemvändaren Wanderson i GAIS som på en match har gjort 3 assist samma som Ferreira i MFF.
Tre utvisningar har det blivit och det var F Lundgren GAIS, K Svensson IFK och J Zamora HBK som åkte ut på en tvivelaktiv utvisning mot MFF.
"Busligan" toppas av Mjällby på 5 varningar och sedan kommer ÖSK + 4 andra lag på 4 varningar.
Publikligan toppas av DIF — AIK på 28 931 personer och på 8: e plats kommer ÖSK — Syrianska 10 654
Skottligan toppas av IFK Göteborg och Djurgården på 24 skott varav 13 på mål. ÖSK hamnar långt ner på listan med 20 skott varav 8 på mål. Självklart är det målen som räknas och vissa lag är lite effektivare än andra och där tror jag helt säkert att ÖSK kommer att bli mycket effektivare i offensiven. Kanske redan på måndag mot Gefle?
Efter två omgångar har det strömmat in med mycket publik på de olika arenorna och det är riktigt positivt. Publik totalt har det kommit hela 176 312 personer som ger ett snitt på 11 020 att jämföra med 2010 (snitt 5 869)
Det har gjorts betydligt fler mål i år jämfört med förra året, nu är vi uppe på 39 mål som ger ett snitt på 2,4 mål/match (2010 var det 1,6 mål).
Hemmalagen har gjort hela 27 mål (69%) och bara 12 mål (31%) av bortalagen.
Det görs fler mål i slutet av matcherna och i andra halvlek har det gjorts 23 mål (59 %) och de andra 16 målen (41%) före pausen.
2 minuter och 28 sekunder tog det för Makondele BK Häcken att göra mål, snabbast i Allsvenskan efter två omgångar.
Det har redan blivit 10 hemmasegrar (63 %), 3 oavgjorda (19 %) och 3 bortasegrar (19 procent). ÖSK slog IFK borta och det var starkt gjort.
Publiken kommer för att få underhållning och gärna många läckra mål för sitt eget hemmalag. Det är samma förutsättningar som gäller på Behrn Arena. Och våra duktiga ÖSK grabbar kommer göra allt för att visa att "Kungatronen" är inte till salu på Behrn Arena och att segrar ges inte bort till några främmande lag. Grabbarna behöver ditt stöd på läktarna för att kunna bekämpa ner Gefle på måndag.
Skriv gärna lite kommentarer på vår
Besök gärna Behrn Arena och kika på träningarna under veckan.
Nu är det bara knappt 6 dagar till matchen mot Gefle. Kan det bli över 10 000 personer igen? Vi hoppas på det... och självklart 3 härliga poäng till ÖSK.



