Huvudinnehåll

Sixten mycket nöjd och glad efter 4-0 segern mot BK Häcken
På presskonferensen med tränarna sammanfattade Sixten följande i mycket positiv ton: - "Vi fick en liten trög start där Häcken får ett visst tryck på oss, de är mycket farliga runt straffområdet och fasta situationer. Efter hand började det lossna för oss, vi jobbade in oss i matchen"
- Vårt 1-0 mål (Staf 33:14)blev förlösande och våra grabbar fick extra energi och stärkt självförtroende.
- Skönt att hålla "nollan" och samtidigt få göra 4 mål framåt. Allt går bara bättre och bättre, och det är sånt här jag vill se som tränare. Jag är verkligen nöjd med att både defensiven och offensiven fungerade fullt ut idag, mot allsvenskans vassaste offensiva lag som gjort flest mål i allsvenskan, avslutar en glad Sixten Boström
- BK Häckens tränare Peter Gerhardsson började sin sammanfattning med en helt annorlunda infallsvinkel om förlusten med följande:
- Visste att det skulle bli en tuff match mot ÖSK, intentionen var bra i första halvlek. Vi gjorde en hel del tekniska misstag och hade dålig kontroll på bollen idag. Jag är så (här kom några svordomar, som jag hoppar över) trött på att vi har olika bollar i nästan varje match. Vi har 90 bollar i våra träningar av olika modeller för att försöka lära oss hur de fungerar på olika underlag. Idag fungerade inget med bollen. Vi fick stora problem tekniskt och bollen "studsade bort" för oss. Samtidigt är det små marginaler och ÖSK hade flyt idag och fick med sig bollarna i de avgörande momenten, samtidigt som vi inte lyckades med detta. Jag har propagerat i tre år för samma typ av bollar, på alla matcher i allsvenskan. Jag är så arg och måste säga detta, men vill samtidigt gratulera Sixten och ÖSK till segern och en bra match, avslutar en laddad Peter Gerhardsson.
- Sixten fyllde på och hade samma syn som Peter när det gäller bollproblematiken.
Min egen sammanfattning av matchen är att ÖSK gjorde sin bästa match och laginsats för året. I min artikel inför matchen "Med extra ögon på formstarka Häcken och ÖSK" pekade jag på olika saker hur viktigt det är att få till ett fungerande lagspel över hela planen och att detta gäller i hela matchen.
Idag fick se en "islossning" offensivt med 4 mål och nu har ÖSK plus i målstatistiken. Jag varnade för 2:a halvlek som har varit riktigt dåliga, men idag blev det helt tvärtom och Häcken blev tillintetgjorda efter pausen, av de hungriga ÖSK spelarna med "fältherren" Gerzic i storform. Grymt härligt och det känns nästan overkligt att ÖSK har tre raka segrar och formkurvan pekar uppåt i motsatts till "börskurserna" .
Lite statistik: ÖSK hade 14 avslut totalt, 8 på mål och 4 mål. Alla avsluten på mål som gjordes innanför straffområdet gick i mål, det visar på effektivitet som vi har väntat på länge. Nu får vi som inte är spelare suga på detta några dagar, medans spelarna bara får göra till nästa träning. Idag fick Häcken tre varningar och ÖSK ingen, vilket visar på styrka och bra moral.
Publiksiffran var under 5 000 personer och det var synd för alla som missade årets bästa match. Nu måste alla som var där idag ta med sig minst 2-3 nya personer så fyller vi Behrn Arena i nästa match.
Vad tyckte du om matchen? Vi vill ha dina kommentarer på vår
. Tveka inte utan skriv vad du känner just nu!
Forza ÖSK!



