Huvudinnehåll

Sixten grymt besviken efter förlusten mot Syrianska 0-1
- Jag hade önskat mig mycket mer energi och bättre spel före pausen, även om vi växer in i matchen efterhand, sa en mycket dämpad Sixten Boström på presskonferensen
- Matchens enda mål kom till efter lite obalans i laget och personliga misstag, det känns väldigt tungt och vi hade ett haltande centralt mittfält under stora delar av matchen som drog ner vår förmåga att spela konstruktivt. Haginge och Alimi spelade med krämpor som gjorde det svårt för oss att lyfta spelet fullt ut, avslutar en bekymrad och frustrerad Sixten Boström.
Sixten fick en fråga vad han kan göra föra att vända den negativa trenden och han svarade:
- Matcherna kommer väldigt tätt och vi hinner inte göra så mycket utan vi får jobba för att få bästa laget på banan till nästa match, analysen får vi göra när uppehållet kommer.
Syrianskas tränare Özcan Melkemichel var ödmjuk på presskonferensen och visar empati för Sixtens situation och han var väldigt glad över vinsten samt att laget är inne på vinnarspåret igen med 3 vinster på de 4 senaste matcherna.
Min egen analys av matchen var väl att 1:a halvlek var årets sämsta och det blev lite bättre efter pausen, men personliga misstag gjorde att Syrianska fick med sig alla tre poängen till deras stora glädje.
Bottennapp idag och ÖSK sjunker längre ner i dyn och Sixten har inget svar på hur laget ska komma på fast mark igen. På onsdag väntar en grymt tuff bortamatch mot Gefle.
Nu återstår det 19 omgångar och hoppet lever fortfarande enligt Sixten och jag instämmer även om det känns tungt i den rådande situationen.



