Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

2 mars 2017

Sixten: "Det är bästa möjliga taktiken..."

Sixten Boströms manskap hoppas göra livet surt för guldjagande Helsingborg på lördagen. - Helsingborg är ett väldigt bra lag så det blir en tuff match, berättar ÖSK-tränaren.

ÖSK mot AIK i förra omgången blev en riktig prövning för ÖSK-supportrarna där det svartvita hemmalaget valde att vänta till sista sparken i matchen innan man avgjorde tillställningen. Nordin Gerzics frispark skruvade sig över muren och förbi en maktlös Ivan Turina.

- Det är bästa möjliga taktiken att avgöra så sent som möjligt för då hinner motståndarna inte få någon tid på sig att kvittera, analyserar ÖSK-tränaren Sixten Boström skämtsamt.

En klar förbättring spelmässigt jämfört med de två tidigare matcherna mot Malmö och Mjällby.

- Ja, absolut. Det fanns många bra ingredienser och vi kommer tillbaka lite till vårt "gamla spel" om man kan säga så. Vi mötte ett bra lag som var väldigt kompakta försvarsmässigt och gjorde det svårt för oss. De kommer säkert att ta flertalet poäng under hösten.

Sixten är också imponerad av att hans lag återigen lyckades studsa tillbaka på vinnarspåret.

- Om vi förlorar två matcher i rad så snackas det väldigt mycket om att; "Här ser man igen hur det är med ÖSK". Aldrig snackar någon om att vi kommer tillbaka hela tiden och jag tycker det är väldigt starkt av spelarna att komma tillbaka varje gång och att det sker snabbare också jämfört med tidigare.

På lördagseftermiddagen står guldjagande Helsingborg för motståndet. Ett lag som ÖSK har haft relativt lätt för de senaste åren på hemmaplan och som Sportklubben hoppas knappa in på i tabellen. Kikas det just i ÖSK-lägret någonting i tabellen?

- Nja, väldigt lite. Vi koncentrerar oss främst på vårt egna spel och försöker förbättra det. Helsingborg är ett väldigt bra lag så det blir en tuff match. Varje lag i allsvenskan har någonting att spela för och det är otroligt jämnt i mittenskiktet. Alla spelar med en otrolig press hela tiden.


Hur tycker du dina spelare hanterar pressen?

- Jag tycker vi hanterar den bra. Att vi vinner mot AIK senast visar just att vi klarar av det väldigt mycket bättre än tidigare.