Huvudinnehåll

Sixten besviken efter 0-2 (0-2) mot IFK Göteborg
- Vi fick en mycket tuff inledning när IFK pressade på högt och jag vet inte hur lång tid det tog innan vi fick kontroll på bollen, sa Sixten Boström på presskonferensen efter matchen. OCH fortsätter sin analys av matchen......
- Vi var inte vakna och hade inget spel, IFK gjorde 0-1 (03:35) med ett fint skott och det blir svårt mentalt för oss.
- Vi jobbar in oss i matchen och får till en bra period med ett visst spelövertag, men vi får ingen utdelning och IFK är lite tuffare och vinner oftare både första och andra bollar. Sedan får de utdelning till 0-2 (35:57) och vi är lite klena.
- Efter pausen gör jag en del byten för att ändra spelsystemet med både Robin och William på topp för att få mer folk centralt.
- Jag tycker att spelarna hade lite bättre vilja efter pausen, även om vi hade de vassaste chanserna innan pausen.
- Bollen studsar inte vår väg just nu och vi måste jobba vidare mot nästa match, IFK var bra idag och jag vill gratulera IFK till segern, sa Sixten som avslutning på presskonferensen.
IFK:s tränare Jonas Olsson var självklart mycket nöjd med sitt lags insats och sammanfattade sin syn på matchen med följande kommentarer:
- Vi var mycket bra första kvarten, innan ÖSK fick igång sitt spel och pressade oss innan vi fick vårt 0-2 mål. Vi lyckades med vårt spel på mittfältet och idag spelade vi med en "diamantform" för att stoppa ÖSK. Idag fungerade detta fullt ut..
- Jag är mycket nöjd med inställningen som grabbarna visade under hela matchen, hoppet lever fortfarande att få spela Europaspel nästa år, avslutade en mycket nöjd och glad Jonas Olsson.