Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

2 mars 2017

ÖSK förlänger med Lars Mosander

ÖSK Fotboll och Lars Mosander är överens om en förlängning.

ÖSK Fotboll förlängde i somras med Sixten Boström ytterligare två år och nu är också assisterande tränaren Lars Mosander klar för två år till.

- Vi är väldigt nöjda med att knyta till oss Lasse för ytterligare två år som assisterande tränare i ÖSK Fotboll. Samarbetet mellan Lasse och Sixten har fungerat väldigt bra och vi har valt att ha en fortsatt kontinuitet på de posterna då vi tycker detta är viktigt för fortsatt utveckling och resultat, säger Lennart Sjögren.

Lars Mosander kom till Örebro och ÖSK inför säsongen 2010 och har med sin erfarenhet tillfört mycket till de yngre spelarna.

- Lasse har också gjort ett bra arbete med de yngre spelarna i spelartruppen samt att han har en bra erfarenhet och kunnande kring spelarutveckling för yngre spelare som vi kan dra nytta av, fortsätter Lennart Sjögren.