Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

2 mars 2017

Nattsvart efter förlust mot Gefle

ÖSK förlorade med 2-1 och det avgörande vackra målet gjordes i 90 minuten. ÖSK hade ett stort bollinnehav på 64 procent utan att kunna fövalta detta.

Under de första 20 minuterna spelade ÖSK riktigt bra och Haddad hade ett par farliga chanser, men efter hand försvann han ganska mycket i matchen. I 77:e minuten hade Haddad ytterligare ett vasst avslut med ett hårt skott med vänsterfoten som M Hugosson stoppade efter en kanonräddning.

Gefle tog ledningen med ett 1-0 efter mål av Orlov som nickade in bollen efter mycket blekt försvarsarbete från ÖSK:s sida.

ÖSK hade mycket boll och matade in många bollar centralt som Gefle ganska enkelt avstyrde effektivt, ÖSK var uddlösa och saknade riktig skärpa i uppspelen och på de få halvchanser som skapades.

Tobias Grahn slår in 1-1 målet när det återstår 7 minuter och ett litet hopp tändes. Grahn hade tidigare tjatat sig till ett gult kort och är avstängd nästa match, helt onödigt!

Trots en viss press lyckas Gefle anfalla och visa kvalité i avsluten. Deras vinstmå var en delikatess när Lantho kommer på vänsterkanten och lyfter bollen diagonalt in i straffområdet högra sida där Larssom kommer och smäller till otagbart på volley. Rullgardinen går ner för kvällen för ÖSK, som nu sitter cementerad i botten, samtidigt som de andra bottenlagen klättrar uppåt.

Jag har suttit på restaurang Engelbrekt och tittat på matchen. Stämningen var hoppfull i början men efterhand blev den mer dämpad och de flesta bara suckar när det gäller förlusten ikväll och det prekära läget i tabellen.

Många analyserar kom bakom min rygg om vad som händer nu? Sitter Sixten kvar? Kommer det andra lösningar? Det förväntar sig handlingskraft av styrelsen att verkligen ta tag i detta på ett bra vis.

Många fans har resignerat och ser ingen lösning för ÖSK i årets allsvenska.

Det enda positiva är att det är ett 5 veckors långt EM -uppehåll där "laget" kan byggas upp med rehabträning och andra åtgärder som kan tillföra positiv energi samt styrka både i truppen och ledarstaben, som kan leda till att få ÖSK på rätt kurs.

Nu kan alla ÖSK fans hoppas på att Sverige gör det bra i EM och fokus läggs på detta, som gör att även våra fans får ladda om och hitta mycket ny energi till uppstarten i juli.