Inför premiärmatchen mot IFK Göteborg måndag 4 april - ÖSK Fotboll
Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

2 mars 2017

Inför premiärmatchen mot IFK Göteborg måndag 4 april

ÖSK får en tuff match mot IFK på den nylagda gräsplanen på Gamla Ullevi

Äntligen startar allsvenskan och i år med en senare start kan vi hoppas på betydligt bättre planer än förra säsongen. ÖSK har tur att få förmånen att spela på en helt nylagd gräsmatta från England som lyser grön och ser tät samt fin ut. Den specialgjorda gräsbelysningen står på hela dygnet för att gräset ska sätta sig och ge spelarna en optimal chans att få till "superbra fotboll".

Båda lagen är spelande lag och publiken kan räkna med en offensiv match. Förra året blev det 0-0 och planen var mycket dålig som omöjliggjorde något bra spel åt båda håll. Jag var själv på plats på Gamla Ullevi.

Statistiskt har IFK ett bra resultat mot ÖSK, 37 vinster, 22 oavgjorda och 18 ÖSK vinster.

De senaste åren har det gått så här:

2010 IFK — ÖSK 0—0 och ÖSK — IFK 2-1 2009 IFK — ÖSK 1-0 och ÖSK — IFK 0-0

Säsongen 2010 slutade IFK på 7:e plats (40 poäng) och ÖSK på en hedrande 3:e plats (52 poäng) Offensivt gjorde IFK 40 mål = 1,4 mål/match och ÖSK 42 mål = 1,33 mål/match. Och defensivt släppte IFK in 29 mål (0,96 mål/match) och ÖSK 30 mål (1 mål/match)

Jag är helt övertygad att båda lagen har en målsättning att göra betydligt fler mål framåt under 2011. Båda lagen siktar på att vara med i toppen. För ÖSK gäller det verkligen att få till en effektiv offensiv och ta fler vinster på bortaplan.

Årets ÖSK trupp innehåller betydligt flera potentiella målgörare och det är min och /många andras innerliga förhoppning att det lossnar ordentligt framåt. Med hela nio spännande nyförvärv kryddat med de rutinerade spelarna så ser årets trupp verkligen intressant ut.

ÖSK har flera ex IFK:are som John Alvbåge, Samuel Wowoah, Magnus Kihlberg och årets nyförvärv William Atashkadeh som har gjort några grymma träningar i veckan. Självklart har han en längtan att få avgöra mot IFK.

IFK har en bra blandning med rutinerade spelare och spännande nyförvärv. Kanske en av allsvenskans bästa trupper? Viktigaste spelarna är nog Sebastian Eriksson, Ragnar Sigurdsson, Adam Johansson, Tobias Hysén och nyförvärvet Andreas Drugge som kan bli en joker eller en flopp? IFK spelar med en 4-2-3-1 uppställning.

Lite data om Gamla Ullevi: byggdes 2009, planen är 105 x 68 meter och kan ta in 18 416 åskådare som mest. Förväntad publik kan säkert bli runt 13 000 personer. Tills idag har IFK sålt nästan 10 000 biljetter. Vi får hoppas på fint väder och massor med publik.

Kubanerna har jobbat otroligt hårt för att bli många röststarka som kan lyfta våra egna ÖSK spelare till skyarna och att de känner stödet från sina supportrar. Idag ser det ut som det blir fem fulla bussar från Örebro och ett antal personer som tar sig ner på annat vis.

Idag hade vi chatt med vår egen lagkapten Magnus Wikström och han svarade ärligt på många frågor. En viktig sak som han sa är att "Stämningen är helt på topp i truppen" och intensiteten har varit grym på träningarna under veckan. Konkurrensen är stenhård och alla vill visa att man vill vara med i matchen om en startplats. Vi får se vilka som får starta på måndag?

Det känns i kroppen att något är på gång och många av oss vill verkligen att ÖSK ska ta ett ytterligare kliv och kunna utmana de andra storlagen.

Idag ser Oddsen på Svenska spel ut så här när det gäller Guldet: MFF 1,35 , Elfsborg 1,45 , HIF 1,90 , IFK 2,1 , ÖSK 3,50 och KFF 5,00.

I min vision/dröm vinner ÖSK på måndag med 1-2. För hela säsongen vill jag se att ÖSK gör ca. 10-15 mål mer än 2010 och släpper in under 30 mål. Poängmässigt behövs det säkert minst 50 poäng för att slåss om de ädla medaljerna.

"Säsongen är lång som ett maratonlopp och det gäller att vara med när spurten startar", citat av Sixten Boström.

Vad tror du själv om matchen mot IFK och hela 2011? Skriv dina egna tips och synpunkter på vår Facebook sida.

Allsvenskan startar idag och på måndag sätts alla ÖSK hjärtan på prov igen. Vi som inte har möjlighet att vara på plats får följa matchen genom olika media.

Boka in nästa fredag när Syrianska kommer på besök och vi hoppas självklart på en folkfest av stora mått. Kanske kan det bli över 10 000 personer på årets första hemmamatch på Behrn Arena?

Ha en riktigt skön helg.

Alf Mölleryd

ÖSK Webbredaktion