Huvudinnehåll

Inför matchen mot Elfsborg på söndag
ÖSK måste vända formkurvan uppåt för att kunna besegra formstarka Elfsborg. Idag blev det klart att Örebro har blivit utsedd som "Sveriges bästa idrottsstad" av SVT sporten och detta är otroligt roligt. Vi hoppas innerligt att utmärkelsen påverkar våra ÖSK spelare på ett mycket positivt vis, som även kan ge extra energi till matchen.
Bedoya har saknats och hans återkomst kommer ge laget mycket extra styrka, energi och rörelse. Rama och Bedoya har båda gjort 4 mål och de tillsammans kan helt säkert tillsammans med "Fältherren" Gerzic slå hål på Elfsborgs försvar ett antal gånger.
Nu är det dags att vända blad och få till en "nystart" med ett väl fungerande lagspel med fart och fläkt samt med ett starkt fokus på skärpa i avsluten på mål. Ingen glömmer hemmamatchen förra året, kan vi få se samma inställning och spel, så kan matchen på söndag bli en riktig fotbollsfest med ÖSK ögon!
ÖSK har historiskt haft bra resultat på hemmaplan mot Elfsborg. I perioden mellan 1997 — 2010 har lagen mötts 12 gånger i Örebro. ÖSK har vunnit 9 matcher, en blev oavgjord och Elfsborg har vunnit två gånger, senast 10 april 2009.
Lite statistik med ögon på båda klubbarna:
- I tabellen har Elfsborg haft 2:a platsen ett tag med en målskillnad på 23-15, 26 poäng. HIF är starka och leder klart med 31 poäng och en målskillnad på 25-10. ÖSK har tappat en del och har rasat ner på 8:e plats med 20 poäng och en svagare målskillnad på 20-17.
- I "Formligan" på de senaste 4 omgångarna har ÖSK rasat och ligger på 9:e plats med (6-6) 4 poäng. Elfsborg ligger lite före på 6:e plats (7-3) 7 poäng. Bäst är Djurgården med en grymt stark målskillnad på 10-1 och hela 12 poä
- ÖSK har inte varit lika bra hemma som förra säsongen. I "Hemmaligan" ligger ÖSK på en blygsam 10:e plats (13-11) 10 poäng. Elfsborg är grymma på Borås Arena och har skrapat ihop hela 19 poäng (18-7) i målskillnad.´
- I år får vi möta Elfsborg hemma först och det ger våra grabbar en större chans. Borta är Elfsborg mer normala och har på 7 matcher fått till 7 poäng (5-8). ÖSK har ett bättre facit på bortaplan med 10 poäng (7-6).
- "Min slutsats är att ÖSK är bättre hemma än Elfsborg är på bortaplan"!
- I "Halvtidsligan/bortaplan" är Elfsborg (4-1, 11 poäng) lite bättre än ÖSK (3-2, 10 poäng).
- I "Halvtidsligan/hemma" är Elfsborg (7-4, 12 poäng) lite bättre än ÖSK (5-2) 11 poäng.
- "Efter pausen/borta" är ÖSK (4-4, 11 poäng) bättre än Elfsborg (1-7, 4 poäng)
- "Efter pausen/hemma" är Elfsborg (11-3, 16 poäng) betydligt starkare än ÖSK (8-9, 8 poäng)
- " Min slutsats är att ÖSK är lika bra hemma som Elfsborg är borta fram till pausen. Elfsborg är sämre efter pausen än vad ÖSK är på hemmaplan"
- Elfsborg är ofta starka i början och i slutet av sina matcher, svagast är de direkt efter pausen. ÖSK har inte fått in ett mål den första kvarten och nu är det dags, tycker jag! Samtidigt gäller det att stänga igen bakåt och hålla hög intensitet i defensiven och störa Elfsborgs passningsspel som oftast går via Anders Svensson och det snabba yttermittfältarna Hult och Larsson.
Vi hoppas på mycket publik och ett starkt stöd kan lyfta våra grabbar några nivåer, det kommer att behövas om alla poängen ska stanna kvar i "Sveriges bästa idrottsstad".
I min vision så tror jag på en nytändning och jag vet att våra ÖSK grabbar älskar att möta Elfsborg på Behrn Arena. Jag tror på en vinst med 2-1 , Bedoya och Rama gör målen!
Vad tror du om matchen? Skriv gärna på vår
Välkommen på söndag kl:16:30.



