Huvudinnehåll

Bildspecial ÖSK-dagen 2011
ÖSK– dagen blev en succé i soligt väder
Klicka på bilden för större bild.
Hela planen användes med olika stationer som spelarna ansvarade för. Det fanns möjlighet att träna dribblingar genom koner med stöd av spelarna och samtidigt få lite hjälp på traven. Många barn fick även chansen spela tillsammans med några A-lagspelare på en mindre plan.
Det viktigaste för de flesta unga pojkar och flickor var förstås att få autografer av alla A-lagsspelarna och tränarna som var på olika delar av planen. Många foton togs av föräldrarna med glada barn och enskilda spelare till stor glädje.
ÖSK Fotbolls samarbetspartner e-on hade en egen station med poängskjutning och en station där man skulle dutta. De tre som duttade bollen flest gånger vann en signerad boll.
John Alvbåge som är A-lagets egna ”mediastjärna” gjorde ett antal lättsamma och roliga intervjuer med några spelare.
Det fanns möjlighet till att köpa ÖSK souvenirer och ÖSK medlemmar blev bjudna på kaffe och kaka av VD Jan Karlsson och sportchef Lennart Sjögren.
ÖSK-dagen blev väldigt positiv och lyckad för alla besökarna samt alla barnen som kanske har funnit sin nya idol och förebild i någon av A-lagsspelarna. Samtidigt är det positivt för spelare och ledare att möta barnen och andra ÖSK supportrar på ett trivsamt vis. Kanske har dagen givit ytterligare positiv energi till matchen ikväll mot AIK.
Vi bifogar ett bildspel från ÖSK-dagen där många kanske hittar sig själv.



