Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

2 mars 2017

Allsvenskan omgång 11

Helsingborg visade klass och ökar avståndet till alla andra jagande lag efter segern mot ÖSK ikväll

Helsingborgs IF — ÖSK 2-1

(2-0)

HIF har startat säsongen bättre än någonsin. På hemmaplan har de 5 vinster på raken och en målskillnad på 8-2 Sammanlagt har klubben tagit 26 av 30 möjliga poäng innan denna match. HIF:s tränare Conny Carlsson tror att omställningen för ÖSK från konstgräs till naturgräs är mycket stor och svår. Vi får hoppas att han får helt fel. Motivationen och inställningen är helt på topp och våra grabbar kommer göra allt för att vinna. ÖSK har Paulinho och Bedoya med från start. Nu är det bara 5 timmar till matchstart och det "pirrar" lite i kroppen: jag sitter och lyssnar på matchen via webbradio. ÖSK började rätt bra men i 11:e minuten får Helsingborg en frispark 5 meter utanför straffområdet. Muren ställer upp — Christoffer Andersson får en perfekt lyftning över muren och Alvbåge hinner inte reagera och bollen går in i mål till 1-0 till höger om Alvbåge . Detta var inte den drömöppning vi hade önskat. ÖSK kämpar på och trycker på men är lite tunna inne i boxen. Mycket speed i HIF och Rasmus Jönsson rycker från två ÖSK försvarare och sätter in bollen i mål till 2-0 (17). Nu är det riktigt tungt för ÖSK samtidigt som HIF har fått matchen dit de ville ha den. HIF spelar på säkerhet och med en stor dos av självförtroende och spelglädje. ÖSK är lite darriga och har inte kommit in i matchen under de första 22 minuterna. Kihlberg har inte synts ännu och måste komma igång för att matcha de duktiga HIF mittfältarna. Tempot mattas lite och ÖSK försöker få till något offensivt samtidigt som HIF tar det lugnt. ÖSK har bara fått till ett skott på mål de första 40 minuterna och har svårt att hitta en öppning i HIF:s försvar. Halvtid och HIF leder rättvist. Nu måste Sixten vaska om i laget och få lite bättre fart på ÖSK grabbarna. MFF ledde med 2-0 igår och Elfsborg vände matchen och det kan ÖSK göra med.

Efter pausen lyckas ÖSK flytta upp spelet lite bättre och Gerzic fick ett bra läge (53) men bollen går strax utanför målet. Avbytarna börjar värma upp och Sixten har kanske någon plan att göra viss förändringar. Kanske tar han ut Kim Olsén och flyttar in Paulinho centralt? Erik Sundin oroar mittbackarna hela tiden genom sin snabbhet och bättre rörlighet. ÖSK har tagit över spelet och reducerar till 2-1 (62) efter ett vackert anfall. Bedoya slår in ett inlägg från vänster och Paulinho möter och får till en hård träff och bollen går i mål via ribbans underkant. Grymt va skönt! Nu är det match igen... ÖSK har skakat om HIF ordentligt och blivit van vid underlaget. Det hårdnar till lite i närkamperna när ÖSK vill kvittera och HIF vill säkra matchen. ÖSK byter in Robin Staaf på slutet. ÖSK får till en frispark 10 meter utanför straffområdet som Kim O slår men inget farligt händer. Tiden rinner iväg och ÖSK trycker desperat på för en kvittering och HIF slår ifrån sig. Vi är inne på stopptid och HIF kontrar snabbt. Samuel Wowoah får rött kort för en frilägesfällning och spelarna blir frustrerade över den tvivelaktiga utvisningen. Frisparken slås över av Edman. Det återstår några minuter och ÖSK gör nog sitt sista anfall och domaren blåser i pipan för full tid. HIF vinner med 2-1 och ökar sitt avstånd till alla andra lag i toppen. Conny Karlsson är nöjd med vinsten. För ÖSK var det en dålig första halvlek och kom med bättre efter pausen men våra grabbar har problem på bortaplan. Nu är det bara att ladda om inför den viktiga hemmamatchen mot DIF på söndag kl:14:30. Grabbarna behöver ditt stöd!

IF Elfsborg — Malmö FF 2-2

(1-2)

Det märktes redan från matchstarten att båda lagen satsade på en kraftfull offensiv och en publikvänlig fotboll. Vi som satt på läktaren fick se årets bästa match med två bra lag som behärskar ett snabbt passningsspel med snabba förflyttningar. Det radades upp farliga målchanser åt båda håll även om det kändes som att Elfsborg var närmare det första målet. Nu blev det MFF som slog till med att erövra bollen på mittplanen och vända spelet snabbt. Strax utanför straffområdet laddar Durmaz till skott efter en snabb sidledsförflyttning. Han får till ett perfekt skott som letar sig upp i högra krysset helt otagbart för Wulff i Elfsborgs mål. Elfsborg satsar hårt för en kvittering och helt plötsligt kontrar MFF och Figueiredo sätter 0-2 (35). Elfsborg sätter gasen i botten och Bajrami drivet upp bollen på vänsterkanten och går på avslut med ett skott som Dahlin räddar. Det blir en retur som skyttekungen Avdic tar vara på och sätter in 1-2 (37). Detta var Elfsborg 100: ade mål mot MFF. Nu är det match igen. Efter paus skapas det inte lika många chanser men spelet är fartfyllt. I (80) fick MFF chansen att punktera matchen genom en straff. Figueiredo slog den på Wulffs högra sida och han gick åt rätt håll och räddade straffen. Fem minuter senare blev Elfsborg tilldömd en straff och Avdic klev in och hade chansen att rädda matchen. Han gjorde ingen besviken utan satte den till höger om Dahlin som själv gick åt fel håll. Elfsborg var inte nöjd med detta och kramade ur de sista krafterna. På stopptid fick inhopparen Keene en gyllene chans att nicka in bollen i mål efter ett fint inlägg. Nu gick bollen över ett öppet mål och publiken suckade tungt och matchen slutade 2-2 som nog var ett ganska rättvist resultat trots allt. Wilton Figueiredo MFF, Anders Svensson och Emir Bajrami var planens bästa spelare tycker jag.

Elfsborg sprang 126,6 km mot MFF på 121,5 — Bollinnehavet var jämt 52 procent för Elfsborg och det sköts 29 (15-14) skott . Publiken på 10 100 fick verkligen valuta för sina pengar och det märks att MFF är ett topplag och behärskar borta och hemma lika bra. Elfsborg visar att de är grymt bra på hemmaplan. Men har fortfarande en svaghet på bortaplan som måste vändas för att de ska hamna helt i topp. Redan på söndag kan de visa detta mot Mjällby. MFF kommer helt säkert att förstärka sin 2:a plats när det möter formstarka Åtvidaberg på lördag.


IFK Göteborg — AIK 4-0

(1-0)

Vem kunde drömma om att förra årets finallag och förväntade topplag skulle vara placerade på 14 och 15:e plats efter 10 omgångar. Det är två lag som kommer att kriga om varje poäng på en dålig gräsmatta som inte inbjuder till skön spel. En nervpirrande match får publiken se där IFK hade ett visst övertag genom ett starkare mittfält. Thomas Olsson gav IFK ledningen till 1-0 (37) och det var verkligen ett viktigt mål. IFK fortsätter att rycka på mot ett förtvivlat AIK efter pausen och målen trillar in efterhand och AIK sjunker allt längre ner i dyn och är i skrivande stund på jumboplatsen. IFK ökade på till 4-0 under de första 75 minuterna. Katastrof för AIK men stor glädje och hopp för IFK inför framtiden. IFK hade ett klart större bollinnehav på 62 procent och körde över AIK. Målen gjordes enligt följande: 2-0 (52) Tomas O, 3-0 (59) och 4-0 (72). Det gick visst att spela bra fotboll på den utdömda planen. Nu får AIK spela hemma mot Trelleborg i en match om bottenplatsen på söndag. IFK har stärkt självförtroende inför derbyt på måndag mot GAIS.

BK Häcken — Gefle IF 0-2 (0-1)

De två formsvagaste lagen möttes på Rambergsvallen ikväll. Gefle lyckades vända sin mycket negativa trend genom att vinna matchen och detta var första vinsten på 6 matcher. Häcken rasar i tabellen och Åtvidaberg går förbi i den motsatta riktningen. Häcken har nu 8 matcher utan vinst och det känns väldigt tungt för spelarna och hela klubben. Häcken hade ett visst 54 procent i bollinnehav och 21 skott utan att få till ett enda mål. Gefle hade 10 skott och 6 utav dem var på mål.

Alexander Gernt gjorde sitt 7:e mål när han satte 0-1 (35) efter en kontring. Jonatan Berg satte det avgörande målet till 0-2 (51) efter en bra slagen frispark som touchade en Häckenspelare och ställde målvakten. Häcken har två avstängda till nästa match mot HBK på söndag och Gefle tar sig an serieledarna Helsingborg på måndag..


Åtvidabergs FF — IF Brommapojkarna 4-1

(2-0)

Åtvidaberg har en enorm effektivitet och sätter 4 mål på 6 skott. BP hade ett stort bollinnehav på 64 procent och 18 skott på mål samt 76 procent lyckade passningar. Jag har sagt det förut — man vinner inga matcher på statistik utan det är bara målen som räknas. Det var tungt för BP att se hur bra ÅFF tog vara på sina chanser och omsatte dem till mål. Nu klättar Åtvidaberg uppåt och lämnar bottenträsket. Målen trillade in 1-0 (3) Bergström, 2-0 (35) Arvidsson, 3-0 (78) Roihn, 4-0 (83) Suljic och tröstmålet till BP till 4-1 (90) Runnemo. Nu gäller det för BP och träna på ett rakare spel och omsätta detta till verkliga målchanser mot Kalmar hemma på söndag. Åtvidaberg möter ett grymt offensivt och effektivt MFF redan på lördag.


Djurgårdens IF — GAIS 1-1 (1-0)

DIF är ett lag som har kommit igång bra och fick en extra injektion efter derbyvinsten mot AIK. DIF tar ledningen med 1-0 (15) genom Kasper Hämäläinen genom ett långskott sitter högt. Matchen är jämn och Wanderson kvitterar till 1-1 (47). Det blev en match med två jämna lag som försökte kämpa sig till en seger. DIF kommer till Behrn Arena på söndag och GAIS har ett viktigt derby mot IFK på måndag.

Kalmar FF — Halmstads BK 1-0

(0-0)

KFF vinner en rättvist och har nu tagit sin andra seger på hemmaplan och klättrar lite i tabellen. KFF hade ett större bollinnehav på 58 procent och hade 11 avslut jämfört med bleka HBK som bara kom upp i 3. KFF tog tag i spelet från start och pressade HBK i den första kvarten. Efterhand jämnades spelet ut och halvleken blev mållös. KFF hade ett visst spelövertag efter paus och skapade en del farliga chanser. Tiden rann iväg ända till (80) när Abiola Dauda får ett fint och hårt inspel inne i boxen. Han tar emot bollen och får till ett hårt samt välplacerat skott till vänster om målvakten och 1-0 är ett faktum. HBK försöker kvittera men har inte kraften och KFF håller undan. KFF får åka till Stockholm och möta BP på måndag. HBK har en svår hemmamatch mot formsvaga Häcken som kommer göra allt för att vända sin negativa trend.


Trelleborgs FF — Mjällby AIF 2-1 (1-1)

TFF har chansen att lämna jumboplatsen och gör allt för att det ska ske. Jonathan Asp gör 1-0 (26) från vänsterkanten med sin högerfot. Det var meningen som ett inlägg men bollen missades av två TFF spelare och lurar Asper i målet och bollen går in i vid den bortre stolpen. Mjällby kvitterar till 1-1 (49 ) genom David Löfqvist. TFF visar att de verkligen vill vinna och Mattias Adelstam trycker in det avgörande målet till 2-1 (56 ). Nu har AIK fått kliva ner på jumboplatsen och TFF klivit upp någon plats och de möts på söndag. Mjällby är inne i en svag period.

Det kanske är så att omställningen mellan konstgräs och naturgräs är större än vad vi tror. Idag var inte ÖSK med den första kvarten och det håller inte mot topplaget Helsingborg. ÖSK fick kämpa i en enorm uppförsbacke och det räckte inte riktigt hela vägen. Vi får vara glada att ÖSK behåller 3:e platsen och det är starkt tycker jag.Det blev ändå en godkänd insats idag och nu är det bara för spelarna att ladda om till söndagens match mot Djurgården kl:14:30. och försvara 3:e platsen. Välkomna och heja fram våra grabbar till en ny seger!