Huvudinnehåll

3-1 till Syrianska, 5:e raka förlusten!
Bottennapp och kanske årets sämsta match av ÖSK, fick våra Guldmedlemmar se tillsammans ikväll. När Syrianska vann rättvist med 3-1 i Södertälje.
Våra Guldmedlemmar inbjuds 2 gånger per säsong till en "Guldkväll" med lite tilltugg och dryck samt positiv samvaro.
Förväntningarna var stora inför matchen och hoppet var att "vändning" skulle komma ikväll efter 4:a raka förluster. Ack vad besvikna de blev och kommentarerna var laddade med negativa tankar framför allt innan pausen.
ÖSK spelade som ett juniorlag och skapade inget konstruktivt. Det var darrigt i alla lagdelar och Syrianska ägde matchen genom rätt inställning och en glöd som bar fram spelarna. I 24:e minuten tog Syrianska ledningen med 1-0 efter en vacker frispark. Sharbel Touma slår en passning längs marken till Nahir Oyal som kommer från högerkanten och klämmer till med vänsterfoten. Bollen går i en konstig bana till höger om Alvbåge som står helt förlamad och ser när bollen går säkert i mål. Syrianska får påfyllning på ny energi och lyfter sig några nivåer till. Våra ÖSK spelare faller ihop ännu mera.
Kommentarer haglar i "Guldgänget" och det känns hopplöst.
- Fy fan vad dåliga vi är, med det här spelat vinner vi inte mot något lag, säger en av gubbarna.
Efter 30 minuter hade Syrianska ett större bollinnehav (58-42 procent) och (10-2) i avslut, varav (3-0) på mål.
När allt känns hopplöst får ÖSK en skänk från ovan efter en duell inne i straffområdet, när Riski blir skallad. Domaren blåser i pipan för straff, Nordback sätter straffen även om deras duktiga målvakt Miller var på bollen. Helt plötsligt var ÖSK med i matchen efter 1-1. ÖSK fick "lite luft under vingarna" trodde vi, ÖSK lyckades hålla ställningen till pausvilan utan att övertyga.
Jag frågade "Guldmedlemmarna" Per-Henrik Swensson och Michael Runfors vad det ville sätta för betyg på första halvlek och de sa samstämmigt:
- Årets absolut sämsta match så här långt, både korta och långa passningar slås bort, samt spelarna spelar nervöst och stressar för mycket.
Per-Henrik har varit en hängiven supporter i över 45 år i vått och torrt. Michael Runfors har varit funktionär i 32 år med ansvar för "Hulligankorset" för bortaklacken.
Alla hoppades självklart på en uppryckning efter pausen. Det kändes som att ÖSK var lite alertare direkt efter pausen, men då bjuder försvaret på en gratis passning till Sharbel Touma som sätter bollen i mål till 2-0 (50). Ljuset i tunneln blev med en gång mörkare.
ÖSK spelar upp sig och Sixten gör tre byten som får lite fart på laget. Två ribbskott och ett offside mål blir utdelningen. ÖSK trycker på och det "osar mål" och det blev "brännhett" när ÖSK tryckte på som mest.
Hoppet släcktes totalt på övertid när Syrianska spelade sig igenom ett ihåligt ÖSK försvar och Sharbel Touma sätter 3-1, spiken i kistan. Det blev som en tidig julafton på Syrianska bänken och hemmapubliken skrek sig hesa.
Våra tillresta Kubaner fick ingen glädjeresa och allt känns riktigt tungt . För min egen del fick jag huvudvärk i slutet matchen.
Per-Henrik Swensson deppade efter matchen och gjorde en snabbanalys på vad han fick uppleva som bäst 2010, jämfört med dagens match:
- Vinsten med 3-0 och den magiska matchen mot Helsingborg förra våren, som kunde har slutat med 7-0. Och dagens otroligt dåliga match är den totala motsatsen som jag helst hade varit utan, avslutar Per-Henrik innan han lämnar ÖSK:s kansli.
I en stund som detta hoppar jag över statistiken och vi alla vet att det stundar nya tuffa matcher för ÖSK. Närmast en tuff bortamatch mot Trelleborg som slåss för sitt kontrakt.
Trots allt behöver våra grabbar ditt stöd för att kunna ta de nödvändiga poängen för ett ny kontrakt och även vässa formen inför semifinalen Svenska Cupen.
Vad tyckte du om matchen, fanns det något positivt och var det någon spelare som höjde sig över mängden? Skriv dina synpunkter på vår



