Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

6 februari 2026

Olivia Okara förlänger avtalet med ÖSK

Med stor glädje kan vi denna kväll meddela att försvararen Olivia Okara väljer att förlänga sitt avtal med ÖSK Fotboll till och med 2029.

- Det är oerhört kul att Olivia väljer att förlänga med oss. En lokal spelare som kom från IK Sturhov inför förra året och som med sin skolning där bara fortsatte ta steg, och har visat att hon är en strålande mittback redan idag. Med hennes driv och hur hon hanterar träning så är jag helt övertygad om att hon kommer fortsätta ta steg hos oss kommande år, säger Dennis Gabrielsson, sportchef och huvudtränare.

Olivia Okara är född 2007 och kom som 17-åring från moderklubben IK Sturehov till sportklubben inför 2025. Hennes första säsong i den svartvita tröjan får ses som en succé, då hon snabbt etablerade sig i laget och tog en av mittbacksplatserna under stora delar av säsongen. Totalt blev det 24 tävlingsmatcher för Olivia som även blev uttagen till det svenska F18/19-landslaget under hösten. Hon representerade blågult i fem matcher varav tre i omgång ett av EM-kvalet som efter avancemang fortsätter för Sverige till våren.

Trots ett avtal som gäller över 2026 kan ÖSK Fotboll med glädje meddela att Olivia redan nu väljer att förlänga sitt avtal med sportklubben till och med 2029. Vilket därmed blir det längsta kontraktet en damspelare skrivit på i ÖSK:s historia.

– Det känns jättebra och fortsatt som helt rätt plats för mig. Jag ser ÖSK som en bra klubb att fortsätta utvecklas i och jag delar ambitionerna som finns hos alla här. Klubben är inne på en resa som jag verkligen vill vara en del av. Det var ett händelserikt 2025 som vi nu ska bygga vidare på, utvecklas ifrån och förbereda oss för ett ännu bättre 2026, säger Olivia Okara.