Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

15 november 2025

Foto: Retouched Reality / Daniel Lubner

Fin avslutning av Elitettan-säsongen

I årets sista Elitettan-match reste ÖSK till Mölndal och Åbyvallen för att möta sjätte placerade Jitex BK. Efter en mållös och trevande första halvlek lossnade målskyttet i den andra. Maja Eriksson tillbaka från en utlåning gjorde 1-0 och sitt första tävlingsmål, innan Molly Wiklander, ett självmål och Cornelia Karlsson fyllde på för svartvitt. Jitex fick in en reducering och resultatet skrevs 1-4 och tre poäng hem till Örebro i säsongsavslutningen.

I ett solnedgångssken över Åbyvallen i Mölndal spelade damlaget årets sista match i Elitettan för denna säsong. Jämfört med senaste 1–0-vinsten mot IK Uppsala kom Rebecka Mannström, Grace Wallin, Ebba Sjögren och Maja Eriksson in i startelvan. Den sistnämnda direkt från att hennes låneperiod med Västerås SK avslutats. Det var också inledningsvis på Erikssons högerkant som tendensen till offensivt hot kom från. Eriksson som med god form, efter sju mål på nio matcher med VSK, kombinerade sig med Ebba Cabander och Ebba Sjögren för att avancera fram. Dock utan slutgiltig framgång vid straffområdet. Annars var det hemmalaget med tidigare ÖSK:aren Josefine Eklund i elvan som startade starkast och skapade flera oroligheter främst via hörnor den första kvarten.

Vid 20 minuter spelade inledde Jitex en chanskavalkad genom anfallaren Ida Kjellman vars avslut skapade ytterligare en hörna. På en andraboll från hörnan kom ett distansavslut som gick i ribban. ÖSK kunde däremot jämna ut matchbilden och själva styra spelet i efterföljande period. Men bortsett från ett avslut högt över från ÖSK:s interna skyttedrottning Molly Wiklander var det hemmalaget som var vassare i den första halvleken. Tack vare flera blockerade skott och ribban kunde svartvitt ändå gå in till halvtidsvilan med 0–0.

Efter pausen var det svartvitt som höjde tempot och tog tag i matchen. När sedan Jitex-försvaret slarvade kunde Maja Eriksson tacka för förtroendet i återkomsten genom att säkert placera dit 1–0 i den 52:a minuten. Hennes första tävlingsmål för svartvitt. Några minuter senare var hon dessutom inblandad i att utöka ledningen när hon med sin rygg tog ner ett inlägg och serverade Wiklander runt straffpunkten som därmed gjorde sitt 14:e mål för säsongen. 3–0 kom också det snabbt när Wallin slog ett inlägg från vänster som träffade Jitex-försvarare innan bollen rullade in i mål i den 58:e minuten.

Jitex var inte helt ute i matchen utan reducerade snabbt i den 60:e minuten genom Ida Kjellman. Efter det stannade målglädjen upp en stund och vi gick in i en period där inget av lagen riktigt hade skärpan som i den andra halvlekens tidigare skede. Vi skulle dock få se ett mål till från svartvitt då Cornelia Karlsson kom in och dundrade in 1–4 från distans i matchens slutskede. Det blev också slutresultatet i Elitettans sista match för säsongen. Därmed konstaterar vi att en fin höst får en fin avslutning med tre poäng hem till Örebro. Dessutom inkasserar vi en historisk poängskörd samt 8:e placering.

Huvudtränare Dennis Gabrielsson:
- Jag tycker vi börjar den här matchen sömnigt och ganska slarviga med boll. Vi säger i paus att vi kan mycket bättre och går ut i andra halvlek och visar verkligen det. Väldigt skönt att få avsluta säsongen med en stark bortaseger. Under hösten har vi varit väldigt bra, tagit stora kliv och tjejerna har kämpat stenhårt, vilket har gett resultat. Efter en lite svagare vår resultatmässigt var det också extra viktigt. Så jag är supernöjd och det ger en oerhört bra känsla framåt och visar att det finns mycket positivt att bygga vidare på. Nu laddar vi om för herrarnas kvalmatcher så ska vi tillsammans se till att avsluta säsongen med glädje och en stor framtidstro!

Statistik
Resultat: 1-4 (0-0)
Mål: Maja Eriksson 0-1 (52'), Molly Wiklander 0-2 (55'), självmål 0-3 (58'), Ida Kjelman 1-3 (60'), Cornelia Karlsson 1-4 (87').
Byten ÖSK: Öjebo ut – Karlsson in (61’), Eriksson ut - Anderson in (61’), Sjögren ut – Jansson in (61’), Wallin ut – Ahlbom in (77’), Wiklander ut – Gunnarsson in (82’).

Startelvan:
1. Allard
20. Mannström - 4. Hed - 14. Okara
3. Cabander - 19. Sjögren - 7. No. Thörngren - 16. Wallin
13. Eriksson - 6. Wiklander - 9. Öjebo

Ersättare
26. Bergsten, 10. Gunnarsson, 11. Karlsson, 18. Ahlbom, 23. Hammarland, 24. Jansson, 25. Anderson.

Se matchen i efterhand här. Länk till annan webbplats.