Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

26 oktober 2025

Foto: Bildbyrån / Johan Bernström

Tung 1-2 förlust hemma mot Landskrona

På söndagseftermiddagen var det dags för ÖSK att ta emot Landskrona hemma på ett höstregnigt Behrn Arena när klubben dessutom anordnade Nyckelmatchen tillsammans med Nyckelfonden Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Det blev en tuff start på matchen när gästerna gjorde 0-1 redan efter tre minuter. Holmberg kvitterade till 1-1 strax före halvtid. Landskrona återtog ledningen i början av andra halvlek. ÖSK lyckades inte få in någon mer kvittering och det blev förlust med 1-2.

ÖSK gjorde en förändring i startelvan jämfört med förra veckans förlust mot Helsingborg, Dana tog Blessings plats på högerkanten. Det blev en riktig mardrömsstart på matchen för ÖSK när för dagen rödklädda Landskrona tog ledningen redan i den tredje minuten. En hörna från vänster slogs in av Egnell och framför mål stod Odhiambo helt ouppvaktad och nickade enkelt in 0-1. En rejäl kalldusch för det svartvita laget. I den tionde minuten avvärjde Ojrzynski ett friläge i sista sekunden efter en kvick utrusning. ÖSK uppträdde en aning skakat efter inledningen men jobbade sig in i händelserna. Med knappa kvarten spelad fick Yasin två lägen på kort tid. Det första efter att ha snirklat sig fram på vänsterkanten och avslutat ur snäv vinkel, men Kaddoura i mål gjorde en bra benparad. Det andra läget var ett rykande distansskott som tyvärr inte träffade mål. I den 19:e minuten fick ÖSK ett gyllene kvitteringsläge till skänks. En försvarade slog en rejäl felpass och Yakoub kom helt fri med Kaddoura. Men Antonios avslut gick rakt på, Holmberg hann först på returen och petade bollen till Yasin som dessvärre hade bakvikt och avslutet gick högt över.

I den 25:e minuten var Landskrona uppe i ett anfall och Mohamed sköt från distans men Ojrzynski skopade upp bollen utan problem. Några minuter senare kom nästa läge för bortalaget. Capotondi fick bollen strax utanför straffområdets vänstra del och drog till med ett fint skott som skruvade sig förbi Ojrzynski men bollen gick i stolpen och ut. Landskrona fortsatte att hota för ett 0-2 mål. I den 35:e minuten kontrade de snabbt och Odhiambo sköt ett bra skott men Ojrzynski kastade sig och fick en hand på bollen och orkade trycka bort den från att gå in. Men några minuter senare var det ÖSK som hittade målet. Efter ett långt anfall på vänsterkanten kunde Yasin med en hård låg passning hitta Holmberg centralt och Kalle dundrade in kvitteringen mitt i mål. Ett oerhört skönt och viktigt mål innan halvtidsvilan.

Andra halvlek inleddes med att lagen turades om att anfalla men utan att skapa några målchanser. I den 56:e minuten slarvade ÖSK i ett uppspel och Baffoe förlorade ett motlägg med Odhiambo. Landskrona-anfallaren tog vara på situationen och sköt ett perfekt curlat skott i bortre hörnet förbi en chanslös Ojrzynski. Ett blytungt mål som kom från ingenstans. Med 20 minuter kvar byttes Bajrovic och Modig in med pigga ben. Landskrona sjönk allt djupare ner i försvaret och ÖSK tryckte på för en kvittering men hade oerhört svårt att komma till målchanser. Landskrona försvarade sig väl och tillät inte ÖSK att komma nära straffområdet under större delen av matchens avslutning. I sista tilläggsminuten blev det kamp i offensivt straffområde men bollen gick till slut utanför. Slutresultatet skrevs till 1-2 och Landskrona kunde avgå med segern och ÖSK fick en svidande förlust in på kontot.

På presskonferensen inledde gästernas tränare Robin Asterhed med att förklara läget kort och koncist: ”Vi är nöjda med försvarsspelet. Anfallsspelet är bra, och mellan straffområdena gör vi det riktigt bra idag också”. ÖSKs Patrik Haginge var mer vältalig: ”Landskrona är bra när de har possession. De är svåra att komma åt. Vi hade extrema problem med deras offensiva spelare idag. Vi får ge en eloge till Landskrona som pluggat på hur de ska straffa oss på bästa sätt. Vi blev en aning passiva idag när vi inte fick träff i presspelet och tappade i anfallsspelet. Vår hunger borde varit större i matchen kopplat till tabelläget kontra deras, men så blev det inte idag tyvärr. Idag hade vi ett läge där vi kunde förbättra vår situation i tabellen men nu får vi gå ut och vinna de sista två matcherna.”

Nästa match för ÖSK spelas söndag 2 november kl. 15.00 hemma mot Utsiktens BK.

Statistik
Resultat: 1-2 (1-1)
Mål: Namn Odhiambo 3’, Holmberg 37’, Odhiambo 56’
Varningar: Salihovic, Odhiambo,
Hörnor: 3-3
Byten ÖSK: Hampus Söderström ut – Melvin Bajrovic in (70’), Dino Salihovic ut – Jesper Modig in (70’), Hasan Dana ut – Erman Hrastovina in (81’), Joseph Baffoe ut – Victor Sandberg in (89’), Antonio Yakoub ut – Sebastian Tipura in (89’).
Byten Landskrona: Adam Egnell ut – Hampus Näsström in (77’), Rassa Rahmani ut – Gustaf Westström in (77’), Xavier Odhiambo ut – Maxwell Ozoemena in (81’), Constantino Capotondi ut – Gent Elezaj in (89’).
Domare: Erik Mattsson, Elis Kvrgic (ass.), Jesper Arnshed (ass.) och Ali Shahedy Fard (fjärde).
Publik: 4124

Startelva ÖSK
Jakub Ojrzynski
Dino Salihovic – Joseph Baffoe – John Stenberg – Samuel Kroon
Hasan Dana – Erik Andersson – Hampus Söderström – Antonio Yakoub
Kalle Holmberg – Ahmed Yasin

På bänken: Påhlsson, Modig, Bajrovic, Tipura, Astvald, Hrastovina, Sandberg

Startelva Landskrona BoIS
Amr Kaddoura
André Alvarez Perez – Gustaf Bruzelius – Melker Jonsson – Rassa Rahmani
Adam Egnell – Max Nilsson
Omar Mohamed – Constantino Capotondi – Kevin Jensen
Xavier Odhiambo

På bänken: Pettersson, Westström, Näsström, Elezaj, Ozoemena, Stark, Milosevic

Text: Niklas Sandberg