Huvudinnehåll

Andra raka segern i Elitettan
Denna lördag spelade ÖSK återigen en viktig match i Elitettan när man tog emot Bollstanäs SK som låg tre poäng bakom svartvitt inför. Det var på ett stormigt Behrn Arena vi fick se en mållös första halvlek innan ÖSK och Aimee Anderson gick ut i den andra halvleken och gjorde två mål snabbt. Dessutom fastställde lagkapten Nora Thörngren segersiffrorna 3-0 som gav ÖSK sin andra raka tre poängare på Behrn Arena och lite andrum i den nedre halvan av Elitettan.
I begynnelsen av stormen Amy satte den viktiga matchen i Elitettan mellan ÖSK och nästsista placerade Bollstanäs SK i gång på Behrn Arena. ÖSK upprepade sin startelva, med skillnad på Aimee Anderson som kom in i stället för Nathalie Brorson, från förra omgången när man vann med 4–0 mot Mallbacken hemma i en minst lika viktig match. Därmed fick jubilaren Cornelia Karlsson som hyllades inför matchen för sina 100 tävlingsmatcher i svartvitt inleda den 101:a på bänken.
I den kyliga blåsten och regnet var det bortalaget Bollstanäs som började vassast. Man vann ett par inledande dueller och hittade fram till ÖSK:s straffområde. De farligaste chanserna blåstes däremot av för offside innan avsluten hann gå emot Nadine Allard i målet. Svartvitt kom in mer i matchen efter tio minuter och kunde då hålla i bollen inom laget när Bollstanäs lade sig djupare i sitt försvar.
I minut 14 fick ÖSK en frispark som man lyfte in från högerkanten mot straffområdet. Efter stök och bök därinne hamnade bollen i ribban och sedan ner i målvaktens famn. Nära 1–0 ÖSK. Det skulle också fortsättningsvis vara på högersidan med Ebba Cabander och Aimee Anderson som hemmalaget hade störst framgång att ta sig förbi.
ÖSK tryckte på framåt, men Bollstanäs försvarade sig bra och bjöd inte på många avslutslägen. Bortalaget som i sin tur, förutom en hörna som man nådde högst på i den 35:e minuten, hade svårt att skapa något framåt. Fem minuter senare hittade ÖSK sånär fram till ett friläge för Anderson efter en fin aktion av Sara Öjebo vid mittlinjen, men Bollstanäs-försvarare hann precis före med en hård glidtackling mot skotskan som enbart resulterade i en brytning och fortsatt spel vidare. Därmed gick vi till pausvila mållöst 0–0.
Direkt i den andra halvleken gick ÖSK ut i ett högre tempo än första, vilket gav resultat direkt. Aimee Anderson gjorde först 1–0 i den 48:e minuten och sedan 2–0 en minut efter hennes första mål i serien för svartvitt. Det gav också ÖSK en tryggare matchbild där man kunde spela lite säkrare, utan att desperat jaga fler mål.
I den 64:e minuten fick jubilaren Cornelia Karlsson lämna bänken och komma in i stället för Sara Öjebo. Med cirka 20 minuter kvar hade vi ännu inte sett en målchans från Bollstanäs i den andra halvleken, även om man nu började sitt försök att pressa svartvitt hårdare.
ÖSK kunde enkelt hålla ut och dessutom göra 3–0 genom Nora Thörngren i den 82:a minuten när hon rakade in returen från nära håll bakom Bollstanäs-keepern. Därmed skrevs slutresultatet 3-0 och alla tre poäng till ÖSK som i och med det tog den andra raka segern i Elitettan sedan återkomsten till Behrn Arena. Dessutom fick man behålla sin nionde plats samt se lite luft mellan sig och lagen längst ner i tabellen.
Huvudtränare Dennis Gabrielsson:
- Skönt med seger, det är därför man håller på med fotboll! Extra skönt också eftersom Bollstanäs låg tre poäng bakom oss inför. Det är såklart superviktigt att vi lyckas ta de här vinsterna mot lagen som ligger i den nedre delen av tabellen, speciellt här på hemmaplan. Vi har kanske en lite tuff match i vårt passningspel, men vi visar att vi är spetsiga och effektiva i vårt anfallspel, vilket vi jobbat en del med under hösten, så skönt att få den utdelningen. Nu behöver vi fortsätta med det vi visar framåt samt det hårda arbetet vi lägger ner i försvaret, så har vi alla möjligheter att ta poäng mot KIF i derbyt.
Nästa match för ÖSK är hemmaderbyt och årets Publikmatch i Elitettan mot KIF Örebro på Behrn Arena lördagen den 11:e oktober klockan 13:00. Biljetterna är gratis så hämta din redan nu via knappen nedan.
Statistik
Resultat: 3-0 (0-0)
Mål: Aimee Anderson 1-0 och 2-0 (48', 49'), Nora Thörngren 3-0 (82').
Byten ÖSK: Öjebo ut – Karlsson in (64’), Anderson ut – Brorson in (78’), Jansson ut - Sjögren in (78'), Cabander ut – Ahlbom in (88’), Khalaf ut – Mannström in (88’).
Publik: 138
Startelvan:
1. Allard
14. Okara - 4. Hed - 2. Khalaf
3. Cabander - 24. Jansson - 7. No. Thörngren - 15. Ne. Thörngren
25. Anderson - 6. Wiklander - 9. Öjebo
Ersättare
26. Bergsten, 11. Karlsson, 16. Wallin, 17. Brorson, 18. Ahlbom, 19. Sjögren, 20. Mannström.



