Huvudinnehåll

Foto: Bildbyrån / Jörgen Jarnberger
Mållöst och delad poäng mot Bollstanäs
I sommarvärmen på Bollstanäs IP mötte ÖSK hemmalaget Bollstanäs SK i Elitettan. Där fick vi se en match med väldigt mycket kamp mellan två jämna lag som slutade mållös och delad poäng till båda.
I andra raka bortamatchen i Elitettan reste ÖSK till åttonde placerade Bollstanäs SK för en kamp om tre poäng på Bollstanäs IP. Till matchen gjorde huvudtränare Dennis Gabrielsson tre förändringar i startelvan från senast. In kom Rebecka Mannström, Ida Sörling och Grace Wallin då Sara Öjebo, Nellie Thörngren och Sofia Westerlund fick stå åt sidan.
Det var en pigg svartvit start där laget hade majoriteten av bollinnhavet under de första 20 minuterna. En av de tre nya i startelvan, Sörling, var också först ut att skapa en målchans i matchen. På en instickare fick hon bollen men dessvärre stördes hon av en försvarare och avslutet räddades.
Efter en bra inledning av ÖSK kom hemmalaget in i matchen och skapade för första gången ett tryck mot ÖSK-försvaret. En anfallsperiod på ett par minuter avslutades med en ribbträff bakom Nadine Allard i den 25:e minuten, men utöver det hade lagen svårt att hitta fram till de farligaste ytorna framför mål.
Med en period av mycket kamp på planens mitt fixade Sörling en straff till ÖSK i den 40:e minuten. Den fick Cornelia Karlsson i uppgift att slå. En uppgift som inte gick svartvitts eller Karlssons väg då bollen sköts tätt utanför höger kryssribba. Därmed blev det också mållöst när första halvlek blåstes av för halvtidsvila.
Efter ett fortsatt stort ställningskrig med mycket kamp och få målchanser mellan två jämna lag i den andra halvlekens inledning tog matchen fart i minut 70. Detta när ÖSK fick upp tempot i spelet och Molly Wiklander testade från distans. Ett avslut som seglade upp i ribban och ner samt ut via den vänstra stolpen. Matchen gick dock tillbaka till samma kamp efter Wiklanders chans och med tio minuter kvar kändes det som att 0-0 skulle stå sig hela vägen. Vilket också blev sanning och därmed fick båda lagen dela på en poäng i sommarvärmen på Bollstanäs IP.
Nästa match i Elitettan spelas mot Umeå IK söndagen den 22:a juni klockan 12:00 hemma på Grönpepparparkens IP.
Statistik
Resultat: 0–0 (0–0)
Byten ÖSK: Karlsson ut - Brorson in (71'), Wallin ut - Ne. Thörngren in (79'), Rajakangas ut - Ahlbom in (79'), No. Thörngren ut - Sjögren in (84'), Mannström ut - Westerlund in (84').
Startelvan:
1. Allard
20. Mannström - 14. Okara - 3. Cabander
24. Rajakangas - 7. Thörngren - 4. Hed - 16. Wallin
21. Sörling - 11. Karlsson - 6. Wiklander
Ersättare
26. Bergsten, 12. Westerlund, 13. Eriksson, 15. Thörngren, 17. Brorson, 18. Ahlbom, 19. Sjögren.