Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

4 maj 2025

Inför hemmamatchen mot Trelleborg

Tillbaka på Behrn Arena i den sjätte omgången av Superettan. Här är förutsättningarna inför morgondagens hemmamatch mot Trelleborgs FF klockan 19:00.

Truppen

1. Malte Påhlsson

2. Alai Ghasem

3. Oskar Käck

4. Erik McCue

6. Melvin Bajrovic

7. Erik Andersson

8. Aleksandar Azizovic

9. Antonio Yakoub

10. Sebastian Tipura

11. Samuel Kroon

14. Hamse Shagaxle

15. Lowe Astvald

17. Kalle Holmberg

18. Erman Hrastovina

19. Blessing Asumang Dankwah

20. Charlie Swartling

21. Linus Alperud

22. Lucas Shlimon

30. Buster Runheim

Ej uttagningsbara till matchen är Kim Dickson (långtidsskadad), Jesper Modig (skadad) och Hampus Söderström (avstängd).

Ass. tränare Markus Moberg:

– Vi har brutit ner föregående match och lyft blicken mot morgondagens motståndare. För oss handlar det om att gå ut med mod och attityd till att våga i givet läge. Vi behöver flytta fram våra positioner snabbare när vi slagit ut en lagdel och ta fram bollen för att skapa fler chanser. Dessutom måste vi ta vara på energin och den grymma atmosfären som finns på vår hemmaplan och omsätta den ute på planen.

Trelleborgs FF

Efter ett bra cupspel har Trelleborg inlett Superetten med en seger på fem försök. Denna kom mot nykomlingarna Umeå på bortaplan med resultatet 0-1. Det målet är också det enda man hittills gjort och senast kommer man från en 0-4 förlust hemma mot Varberg. Förra årets möte på Behrn Arena mellan lagen slutade 1-1.