Logotyp för ÖSK

Huvudinnehåll

19 oktober 2024

Foto: Retouched Reality / Daniel Lubner

Inför bortamatchen mot Gamla Uppsala SK

I dag har damlaget rest till Uppsala för att möta GUSK på Lötens IP klockan 16.00.

Truppen:

1. Kat Hess

3. Josefine Eklund

6. Agnes Andersson

7. Nora Thörngren

9. Emilia Andersson

10. Ella Gunnarsson

11. Cornelia Karlsson

12. Sofia Westerlund

14. Izabella Hurtig

15. Nellie Thörngren

18. Moa Arlebo

19. Amelia Olofsson

20. Rebecka Mannström

22. Emelie Alfredsson

23. Jonna Dahlberg

24. Selma Rajakangas

26. Ellen Portugués

27. Alva Hed

De spelare som ej är uttagningsbara är Klara Spångberg (skadad), Ida Henriksson (skadad), Matilda Wennberg (skadad), Ronja Karlsson Törnborg (skadad), Grace Wallin (skadad) och Clara Heiche (utlånad till Rynninge IK).

Huvudtränare Dennis Gabrielssons tankar:

– Vi har försökt att ta med oss energin och viljan att delta från senast samt tryckt på att vi kunde störa Malmö FF. Kan vi göra om den matchen och komma upp i samma prestationsnivå så är vi övertygade om att det kommer se ljust ut i de avslutande matcherna. Vi behöver framåt försöka släppa ner axlarna och bara gå ut och köra.

- GUSK är ett fysiskt lag och ganska raka så det kommer bli en match med många dueller. De kommer vilja pressa oss så det kan komma att bli en svängig match där vi måste jobba hårt i vårt försvarsspel och även hitta in bakom dem så ofta vi kan. Gör vi en bra prestation tror vi att det kommer leda till poäng med oss hem.

GUSK

Ett av seriens två Uppsala-lag väntar för elfte placerade ÖSK i Elitettans 24:e omgång. GUSK med sin åttonde plats och 30 poäng ligger på säker mark i mitten av tabellen inför de avslutande tre omgångarna. För ÖSK väntar en avslutande kamp om att hålla sig kvar då man med sina 22 poäng har en poängs marginal till Lidköping som ligger närmast nedanför sträcket.

Lagens tidigare möte på Behrn Arena i början av maj slutade med en 0-2 seger för GUSK. Upplänningarnas farligaste målskytt heter Elvira Gustafsson som gjort nio mål på 19 matcher. För svartvitt är det Cornelia Karlsson som leder den interna skytteligan med sina sju mål på 18 matcher.

Sändning

Matcherna i Elitettan sänds av Expressen och med ett +Allt-abbonnemang kan du se alla matcher både hos Expressen och hos NA: