Spelschema

MISSA INTE EN MINUT

Spelschema 2020

Behrn Arena

Söndag 25 oktober 17:30

Örebro SK
-
Helsingborgs IF
Allsvenskan · Behrn Arena

Gamla Ullevi

Söndag 01 november 17:30

IFK Göteborg
-
Örebro SK
Allsvenskan · Gamla Ullevi

Behrn Arena

Söndag 08 november 14:30

Örebro SK
-
Kalmar FF
Allsvenskan · Behrn Arena

Friends Arena

Söndag 22 november 14:30

AIK
-
Örebro SK
Allsvenskan · Friends Arena

Bravida Arena

Söndag 29 november 17:30

BK Häcken
-
Örebro SK
Allsvenskan · Bravida Arena

Behrn Arena

Söndag 06 december 14:30

Örebro SK
-
Hammarby
Allsvenskan · Behrn Arena

Torvalla IP

Onsdag 21 oktober 19:30

IFK Haninge
1 - 2
Örebro SK

Falcon Alkoholfri Arena

Lördag 17 oktober 15:00

Falkenbergs FF
2 - 1
Örebro SK

Behrn Arena

Lördag 03 oktober 15:00

Örebro SK
3 - 2
IF Elfsborg

(Besara (17

(Karjalainen (20

(Karjalainen (83

Frick (3)

Alm (39)

Allsvenskan 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Fredrik Klitte

Behrn Arena

Lördag 26 september 15:00

Örebro SK
2 - 1
IK Sirius

(Karjalainen (35

(Besara (55

Vecchia (73)

Allsvenskan 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Kaspar Sjöberg

Strandvallen

Måndag 21 september 19:00

Mjällby AIF
1 - 0
Örebro SK

(Hodzic (47

Allsvenskan 2020 • Strandvallen, Mjällby
Publik: –
Domare: Kristoffer Karlsson

Trängens IP

Onsdag 16 september 17:00

BK Forward
4 - 2
Örebro SK

(Wettéus (straff

(Molin (straff

(Kraus (straff

(Kasemi (79

Björndahl (53)

Falkenström (64)

Myresjöhus cup • Trängens IP, Örebro
Publik: –
Domare: Rasmus Ekelund

Jämtkraft Arena

Måndag 14 september 19:00

Östersunds FK
0 - 0
Örebro SK

Allsvenskan 2020 • Jämtkraft Arena, Östersund
Publik: –
Domare: Per Melin

Behrn Arena

Torsdag 10 september 19:00

Örebro SK
3 - 2
Malmö FF

(Seger (9

(Besara (23

(Besara (straff 48

Berget(14)

Nalic (90)

Allsvenskan 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Victor Wolf

Onsdag 02 september 18:15

Östansjö
3 - 7
Örebro SK

(Hallberg (straff

 (Sköldqvist (straff

(Dashaj (straff

Milleskog (43)

Falkenström (45)

Falkenström (47)

Falkenström (58)

Milleskog (straff 64)

Falkenström (72)

Wahap (90)

Myresjöhus cup • Östansjö
Publik: –
Domare: Salko Basic

Behrn Arena

Söndag 30 augusti 17:30

Örebro SK
4 - 3
IFK Norrköping

(Hümmet (29

 (Hümmet (39

(Besara (straff 57

(Hümmet (90+3

Lauritsen (33)

Nyman (35)

Almqvist (59)

Allsvenskan 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Fredrik Klitte

Varberg Energi Arena

Söndag 23 augusti 17:30

Varbergs BoIS FC
2 - 1
Örebro SK

(Birkfeldt (76

(Barny (84

Seger (6)

Allsvenskan 2020 • Varberg Energi Arena, Varberg
Publik: –
Domare: Adam Ladebäck

Behrn Arena

Lördag 15 augusti 15:00

Örebro SK
0 - 3
Djurgården

Banda (45)

Bärkroth (83)

Chilufya (90)

Allsvenskan 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Glenn Nyberg

Eleda Stadion

Onsdag 12 augusti 19:00

Malmö FF
2 - 1
Örebro SK

(Rakip (44

(Nalic (71

Larsson (27)

Allsvenskan 2020 • Eleda Arena, Malmö
Publik: –
Domare: Victor Wolf

Behrn Arena

Söndag 09 augusti 14:30

Örebro SK
1 - 1
IFK Göteborg

(Mehmeti (58

Sana (straff 84)

Allsvenskan 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Adam Ladebäck

Guldfågeln Arena

Torsdag 06 augusti 19:00

Kalmar FF
0 - 3
Örebro SK

Besara (45+1)

Besara (61)

Seger (71)

Allsvenskan 2020 • Guldfågeln Arena, Kalmar
Publik: –
Domare: Fredrik Klitte

Behrn Arena

Lördag 01 augusti 15:00

Örebro SK
1 - 2
Falkenbergs FF

(Mehmeti (78

Wede (64)

Carlsson (straff 89)

Allsvenskan 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Per Melin

Tele2 Arena

Måndag 27 juli 19:00

Hammarby
3 - 0
Örebro SK

(Ludwigson (32

(Fenger (47

(A. Khalili (73

Allsvenskan 2020 • Tele2 Arena, Stockholm
Publik: –
Domare: Kaspar Sjöberg

Olympia

Torsdag 23 juli 19:00

Helsingborgs IF
1 - 1
Örebro SK

(Hendriksson (90+5

Björndahl (4)

Allsvenskan 2020 • Olympia, Helsingborg
Publik: –
Domare: Glenn Nyberg

Behrn Arena

Måndag 20 juli 19:00

Örebro SK
3 - 1
Mjällby AIF

(Björndahl (38

(Besara (52

(Larsson (80

 Löfquist (6 straff)

Allsvenskan 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Bojan Pandzic

Östgötaporten

Torsdag 16 juli 19:00

IFK Norrköping
2 - 0
Örebro SK

(Haksabanovic (70

(Nyman (81

Allsvenskan 2020 • Östgötaporten, Norrköping
Publik: –
Domare: Mohammed Al-Hakim

Behrn Arena

Söndag 12 juli 14:30

Örebro SK
1 - 0
Varbergs BoIS FC

(Mehmeti (61

Allsvenskan 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Kristoffer Karlsson

Hovsta IP

Tisdag 07 juli 19:30

Hovsta IF
4 - 7
Örebro SK

 (Sheppard-Hawkins (straff 46

 (Haglind (straff 46

(Kihlberg (straff 46

(Kihlberg (89

Seger (6)

Seger (8)

Hjertstrand (16)

Collander (27)

Collander (45)

Seger (45)

Seger (80)

Myresjöhus cup • Hovsta
Publik: –
Domare: Rasmus Ekelund

Studenternas

Söndag 05 juli 17:30

IK Sirius
2 - 1
Örebro SK

(Självmål (47

(Sugita (68

Book (37)

Allsvenskan 2020 • Studenternas IP, Uppsala
Publik: –
Domare: Adam Ladebäck

Behrn Arena

Torsdag 02 juli 19:00

Örebro SK
0 - 0
BK Häcken

Allsvenskan 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Mohammed Al-Hakim

Borås Arena

Söndag 28 juni 17:30

IF Elfsborg
1 - 1
Örebro SK

(Karlsson (67

Mehmeti (40)

Allsvenskan 2020 • Tele 2 Arena, Stockholm
Publik: –
Domare: Adam Ladebäck

Behrn Arena

Söndag 21 juni 17:30

Örebro SK
0 - 0
Östersunds FK

Allsvenskan 2020 • Berhn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Kasper Sjöberg

Tele2 Arena

Onsdag 17 juni 19:00

Djurgården
1 - 2
Örebro SK

(Kujovic (35

Besara (39)

Book (89)

Allsvenskan 2020 • Tele2 Arena, Stockholm
Publik: –
Domare: Adam Ladebäck

Behrn Arena

Söndag 14 juni 17:30

Örebro SK
0 - 2
AIK

Tihi (59)

Asani (90+2)

Allsvenskan 2020 • Tele 2 Arena, Stockholm
Publik: –
Domare: Adam Ladebäck

Linköping Arena

Tisdag 17 mars 13:00

Örebro SK
1 - 4
Kalmar FF

Amin

Ahl-Holmström

Jansson

Crona

Jansson

Träningsmatch 2020 • Linköping Arena, Linköping
Publik: –
Domare: –

Rydahallen

Söndag 08 mars 16:30

IF Elfsborg
1 - 0
Örebro SK

Ndione

Svenska cupen 2020 • Rydahallen, Borås
Publik: –
Domare: Victor Wolf

Behrn Arena

Lördag 29 februari 16:30

Örebro SK
3 - 3
IK Brage

(Amin (34

(Book (64

(Book (82

Hellberg (14)

Kouakou (39)

Pllana (90+3)

Svenska cupen 2020 • Behrn arena, Örebro
Publik: –
Domare: Victor Wolf

Ernemar IP

Lördag 22 februari 14:30

Oskarshamns AIK
1 - 4
Örebro SK

(Omagbeni (76

Gerzic (33)

Larsson (straff 51)

Book (61)

Björndahl (straff 85)

Svenska cupen 2020 • Ernemar IP, Oskarshamn
Publik: –
Domare: Joakim Östling

Behrn Arena

Lördag 15 februari 14:00

Örebro SK
1 - 1
Degerfors IF

(Amin (27

Bertilsson (20)

Träningsmatch 2020 • Berhn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Farouk Nehdi

Stadium La Linea

Torsdag 06 februari 16:00

RB Linense
2 - 1
Örebro SK

8Forján (41

(Självmål (85

Björndahl (Straff 37)

Träningsmatch 2020 • Marbella
Publik: –
Domare: –

Arroio Estepona

Måndag 03 februari 15:00

Örebro SK
0 - 3
FC Viktoria Plzen

Beauguel (70)

Carmak (86)

Beauguel (88)

Träningsmatch 2020 • Marbella
Publik: –
Domare:

Behrn Arena

Fredag 24 januari 16:00

Örebro SK
0 - 2
Jönköpings Södra

Hamidovic (Straff 30)

Gustafson (80)

TRäningsmatch 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare:

Behrn Arena

Lördag 18 januari 13:00

Örebro SK
4 - 0
FC Linköping City

(Björndahl (straff 33

(Milleskog (64

(Brorsson (77

(Milleskog (83

Träningsmatch 2020 • Behrn Arena, Örebro
Publik: –
Domare: Enzo Vesprini

© Örebro sportklubb Stolthet, hjärta och passion sedan 1908