Tränare


Tränare

Nedan listas alla tränare genom tiderna i ÖSK Fotboll. Mellan 1908 och 1939 har vi tyvärr ingen information om tränare. Vid tränarbyte under säsong har det angets som ett tränarpar eftersom vi tyvärr inte har
information om när tränarbytet ägde rum.

S= Säonger som tränare, V% = Vinstprocent

TränareSista SäsongMVOFGMIM +/-PV%
Bill Burnikell/Orvar Bergmark119592216156420443372,73%
Frank Soo11953-541813234517282872,22%
Åke Engvall/Bill Burnikell11957-583322389141504766,67%
Gösta Dunker/Sten Dahl11949-501811614924252861,11%
Kalman Konrad31941-425432101217077937459,26%
Harry Magnusson41956-5776411421167100679653,95%
Roy Hodgson2198448241598444406350,00%
Per-Ola Ljung12014482215117545308149,00%
Tord Grip419801034926281941286612547,57%
Werner Löwenthal21946-47401951698110-124347,50%
Lennart Samuelsson4197088411433135116199646,59%
Rolf Zetterlund619921326044281701125818745,45%
Widorf Pettersson21955-5640188146265-34445,00%
Sven Dahlkvist619991566934532331963724144,23%
Orvar Bergmark519731145033312041465813343,86%
Patrick Walker/Urban Hammar3200778322224113912211842,03%
Kenneth Rosén21982481914158768195239,58%
Sixten Boström52012132503052153170-1718039,00%
Kent Karlsson/Sven Dahlkvist1199326103133538-33338,46%
Stefan Lundin22004521913206178-177036,54%
Karl Neschy11962228772628-22336,36%
Stuart Baxter11985269107383352834,62%
Gösta Lindh3196662212021969426233,87%
Mats Jingblad3200278262329124123110133,33%
Pär Kaufeldt11950-512274113245-131831,82%
Vilmos Varszegi21964441313185568-133929,55%
Benny Lennartsson2197752152116726935128,85%
Bertil Nordahl/Widorf Pettersson11952-532264122340-171627,27%
Arvi Taaler/Milan Stojanovic119862677122628-22126,92%
Gösta Dunker11948-492254133050-201422,73%
Erik Östling11944-45184682843-151422,22%
Benny Lennartsson/Orvar Bergmark119782658133145-141819,23%
© Örebro sportklubb Stolthet, hjärta och passion sedan 1908