
Speciell entré för massmedierepresentanter. Alla medierepresentanter går in via pressingången som ligger vid det östra tornet på den norra läktaren. Där får du accesskort, biljett och annan information.
OBS! VAR VÄNLIG SITT PÅ ANVISAD PLATS.
Pressrummet ligger på plan 3. Härifrån kommer man enkelt ut på pressläktaren som ligger i direkt anslutning till pressrummet och är placerad på sektion B. I pressrummet finns det möjlighet till bredbandsuppkoppling.
Speciellt för fotografer. Fotografer och TV-personal som vistas på innerplan ska ha en fotoväst på sig, denna erhålls vid pressingången i samband med uthämtning av accesskort m.m.
Kaffe i halvtidspaus. I halvtid samt innan match bjuder vi all ackrediterad press på kaffe och tilltugg i pressrummet.
Presskonferens sker i pressrummet ca 15 minuter efter slutsignal.
Efter match. Vi ber all ackrediterad press att lämna tillbaka accesskort och fotoväst till någon av våra pressvärdar efter presskonferensen då det endast finns ett begränsat antal som ska räcka hela säsongen.
Vill du sitta kvar och arbeta efteråt så finns det möjlighet till det i pressrummet, men inte längre än två timmar efter match.
Som ackrediterad press ha Ni möjlighet att förbeställa mat som Ni kan äta efter matchen (mot betalning). Ni fyller enkelt i talong vid pressrummet för ändamålet.